Bu Besinlerden Uzak Durun ! Diş Çürümesine Neden Oluyor

25.06.2019
2.005
Bu Besinlerden Uzak Durun ! Diş Çürümesine Neden Oluyor

Diş çürümesi çoğu kişinin istemediği ağrılı bir diş problemidir. Diş çürümesine engel olmak için gün içinde yediğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir. Hangi besinin dişlere zarar verdiğini bilirsek ona göre önlem almak en doğrusu olacaktır. Diş çürümesine engel olmak istiyorsanız bu 10 besinden uzak durmalısınız. İşte diş çürümesine neden olan 10 tehlikeli besin…

BEYAZ EKMEK

Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

SİGARA

Diş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna neden olur.

ALKOL

Tükürük ağzımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

KOLA

En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

YAPIŞIK GIDALAR (LOKUM, JELİBON VB.)

Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

MEYVE SULARI

Ph ‘ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır

LİMON

Ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

ENERJİ İÇECEĞİ

Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.

KURU MEYVE

Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yeyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

BUZ

Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Buz çok serttir. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep da olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.