Bu Besinler Karaciğeri Bitiriyor

15.05.2019
205
Bu Besinler Karaciğeri Bitiriyor

Karaciğerde oluşan tüm hastalıkların ortak belirtilerinin en başında; Baş ağrıları, sarılık(deride ve gözlerde sararma), kilo kaybı, cilt bozuklukları gelir. Karaciğer sağlığı vücut sağlığımızın düzgün bir şekilde devam edebilmesi için oldukça önemlidir.Sık sık tükettiğimiz bazı yiyeceklerin karaciğer sağlığımızı ciddi şekilde bozduğunu biliyor muydunuz? Dr. Muammer Yıldız, karaciğeri bitiren beslenme alışkanlıklarını anlatarak uzak durulması gereken gıdaları sıraladı…

TATLILAR,ŞEKERLİ YİYECEK VE İÇECEKLER

Tatlılar, şekerli yiyecek ve içecekler, şekerlemeler ve rafine şekerlerle yapılan diğer tatlıları tüketmek fibroz gibi karaciğer hastalıklarını tetikleyen riskli faktörlerdir.

BAŞ AĞRILARI

Baş ağrıları; karaciğer sağlıksız ve toksikken, beyne ve uzuvlara ihtiyacı olan enerjiyi gönderemeyip normal fonksiyonlarını yerine getiremediğinde ortaya çıkar. Bu yüzden de ağrı ve yorgunluk belirtileri beraberinde gelir.

TUZ KULLANIMI

Karaciğer; kötü beslenmeye sodyum, kalori, şeker, tuz vb. karışımına karşı çok duyarlıdır. Bunu, kan basıncında ve kolesterolde yükselme ve yağlı karaciğer hastalığı olarak dışarı vuracaktır.

SAĞLIKSIZ BESİNLER

Sağlıklı bir karaciğeri korumak için yağlı etler ve sosis tüketiminizi azaltmanız gerekir.

AŞIRI YAĞLI YİYECEKLER

Aşırı yağlı yiyecekler, şeker, çok tuzlu yiyecekler vb. besinlerden uzak durmalısınız. Bu yiyecekler sağlığınız ve karaciğeriniz için zararlı olurlar.

CİLTTEKİ SARARMALAR

Hepatit B virüsü ya da daha yaygın olarak bilinen ismi ile sarılık hastalığında da meydana gelen ciltte sararma, yine bir karaciğer sorunu olan karaciğer yetmezliğinde de yaşanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.