Bu Besin Sayesinde 1 Haftada 5 Kiloya Kadar Vermek Mümkün

20.12.2019
441
Bu Besin Sayesinde 1 Haftada 5 Kiloya Kadar Vermek Mümkün

Trabzon hurmasının faydaları saymakla bitmiyor! Cennet hurması diye de bilinen bu mucize besin, Lif açısından zengin olduğundan diyet listelerinde üst sıralarda yer alıyor. Kış aylarında sıklıkla tüketilen özellikle tatlılarda kullanılan cennet hurması, birçok hastalığa derman olduğu gibi aynı zamanda zayıflama döneminde de yardımcı oluyor. İşte cennet hurmasının hiç bilinmeyen faydaları…

Bünyeye birçok yararı dokunan cennet hurmasının faydaları saymakla bitmiyor.

Büyük bir antioksidan kaynağı olan ve güçlü vitaminler barındıran, hastalık süreçlerinde çeşitli roller oynayan ve vücudun savunma sistemine yardımcı olup metabolizmayı güçlendiren cennet hurmasının faydaları nelerdir?

ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR

Sağlık için yararlı tüm antioksidanları içerir. Likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi vücudun direncini arttıran tüm vitaminlere sahiptir. Aynı zamanda bu vitaminler vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı bünyeyi korur.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN BİREBİR

Antioksidanlar sayesinde özellikle yaşlılar için göz sağlığı konusunda birebirdir.

C VİTAMİNİ KAYNAĞI

Önemli bir C vitamini kaynağı olup vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve vücut direncini arttırır. Bu bakımdan Trabzon hurması oldukça yararlı bir besindir.

BAKIR DEPOSU

Potasyum, mangan, bakır ve fosfordan oldukça zengin olan cennet hurmasının faydaları bunlarla da bitmiyor. İçerdiği bakır sebebi ile bağışıklık sistemini güçlendirir, savunma sistemini kuvvetlendirir. Yani vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına yardımcı olur.

MİDE VE BAĞIRSAK SORUNLARINA KARŞI İDEALDİR

Lif içeriğinin yüksek olması mide ve bağırsak sisteminin çalışmasını sağlar ve bu şekilde kabızlık önlenir. Aynı zamanda bağırsak sendromunu engeller. Sindirim sistemi için iyidir.

KALP SAĞLIĞINA KALKAN OLUŞTURUR

Yüksek lif hipertansiyonu önlerken kalp sağlığını da korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasından dolayı, şeker hastalığı olan bireylerin günde cennet hurmasının yarısını tüketmesi ideal olacaktır. Diyabetli kişilerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

KİLO VERDİRİR

Cennet hurması çok az yağ içeriğine sahip olduğundan kalorisi de düşüktür. Birçok diyet listesine dahil edildiğinde haftada 5 kiloya kadar verdirdiği iddia edilen cennet hurması, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırıyor. Bu bakımdan diyet listelerinin başında geliyor.

HEMOROİT HASTALARINA İYİ GELİR

Anti hemorajik özelliklere sahip olduğundan hemoroit yaralarında aşırı kanamanın kontrol edilmesinde kullanılır.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER

Bağırsak hareketleri için gerekli lifleri barındırdığından sindirim sistemini düzenler ve dengeler. Böylece sağlıklı sindirim sisteminin korunmasının yolu açılabilir.

ŞEKER HASTALARI İÇİN FAYDALIDIR

Diyabet hastaları kısa sürede açlık hissine kapılabilir ve bu çok sık görülür. İçindeki zengin lif sebebiyle cennet hurması açlık seviyelerini durdurmak için güzel bir tercih olabilir.

HİPERTANSİYON İÇİN İYİDİR

Trabzon hurması, hipertansiyonu dengeler ve kişilerin rahatlamasını sağlar.

BAĞIŞIKLIĞI KUVVETLENDİRİR

İyi bir C vitamini kaynağı olduğundan bağışıklık kuvvetlendirir ve düzenli tüketildiğinde bu etki giderek artar. Böylece; soğuk algınlığı, grip ve astım dahil birçok akciğer enfeksiyonlarına karşı kalkan görevi görür.

KANSERLE SAVAŞIR

İçeriğindeki A vitamini sebebi ile bu meyve kanserle mücadele eder.

KARACİĞERİ TEMİZLER

Zararlı oksijen kaynaklı serbest radikalleri temizler ve antioksidan açısından zengindir.

Hücre hasarını önler ve bu da sağlıklı bir karaciğer ile sonuçlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.