Bu Besin Mide Ve Bağırsak Kanserinden Koruyor

12.07.2019
659
Bu Besin Mide Ve Bağırsak Kanserinden Koruyor

Size bahsedeceğimiz besin tam bir omega 7 deposu. Sağlığımız birçok faydası bu besin birçoğumuzun çocukluğundan da bildiği iğdeden başkası değil. Birçok çeşidi bulunan mucize besin iğdenin ülkemizde en çok tüketilen türü kuş iğdesidir. Severek tüketilen iğde kuruyemişçilerde ve aktarlarda satılan şifalı besinler arasındadır. Özellikle bağışıklık sisteminiz güçlendirmede, öksürüğe iyi gelmesiyle bilinen iğde mide ve bağırsak kanserine de faydalıdır. İğde faydaları saymakla bitmeyen mucize bir besindir. Peki iğdenin faydaları nedir? İğde nasıl tüketilir? İğde yaprağının faydaları nelerdir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket Adanç omega 7 deposu süper besin iğdenin faydalarını sizler için anlattı…

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Yabani iğdenin olgun meyve ve çekirdekleri; flavonoidler, likopen, karotenoidler, fitosteroller ve A, B1, B12, C, E, K, P vitaminlerinden zengindir. Yani kısaca iyi bir antioksidandır ve bu özelliği sayesinde kardiyovasküler sistemi ve bağışıklığı güçlendirir. Yaşlanmaya, iltihaba, mide bağırsak ülserlerine, kansere ve radyasyonun etkilerine karşı koruyucudur.

KAN DOLAŞIMINA OLUMLU ETKİSİ VARDIR

İğdenin diğer bir önemli özelliği omega 7 yani palmitoleik asit kaynağı olmasıdır. Çok sık duymadığımız omega 7, Tibetliler ve Moğollar tarafından geleneksel ilaç olarak kullanılan bir besin öğesidir. Özellikle akciğerler, mide, dalak, kan dolaşımı üzerine farmakolojik etkilerinin olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. İlk kez 1977 yılında, Çin Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak kaynaklara geçmiştir.

CİLDE VE GÖZE FAYDALIDIR

Omega 7 ayrıca derinin doğal bir bileşenidir, bu yüzden cildi nemlendirici ve onarıcı etkisiyle bilinmektedir. Bu özelliği ile yanık ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Vajinal kuruluk ve göz kuruluğu gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Son yapılan çalışmalarda, Omega 7’nin saç ve tırnak üzerindeki olumlu etkileri de saptanmıştır.

KİLO KONTROLÜNE YARDIMCI OLUR

Omega 7 yağ asidinin diğer bir özelliği ise insülin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olarak yağ metabolizmasını düzenlemesi ve dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı olmasıdır. Bu mucizevi madde aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak vücudun insülin hassasiyetini artırır. Böylece vücut glikozu yağ olarak depolamak yerine enerjiye dönüştürür ve kilo kontrolü kolaylaşır.

BAĞIRSAKLARI DÜZENLER

İğdenin diğer önemli özelliği bağırsak düzenini sağlamasıdır. Özellikle ishal tedavisinde iğde sık kullanılan besinlerden birisidir. İğde meyveleri balla macun yapılıp tüketildiğinde sporcuların performansında artış sağlar. İdrar tutamama problemi yaşayanlar için tedavi amaçlı kullanılır. Mide bulantısı ve kusmanın tedavisinde etkilidir.

ÖKSÜRÜĞÜ KESER

İğde çiçeklerini kaynatıp balla tatlandırarak içmek öksürüğü azaltır. Palmitoleik asit içeriği ile damarlarda dolaşan kolesterol miktarının düşürülmesine yardımcı olur. Damar çeperlerinin esnekliğini koruyarak sağlam kalmasında etkilidir. Ayrıca C vitamini deposu olan bu lezzetli besinin tüketim zamanı Eylül-Ekim aylarıdır. Sağlık için doğru aylarda tüketmeye özen gösterilmelidir. Kısaca vücudun sindirim sisteminden, dolaşım sistemine kadar pek çok kısmında olumlu etkisi olan iğdeyi hayatınızdan eksik etmeyin, tabii ki her şeyin azı karar, çoğu zarar felsefemizi unutmadan, ölçülü ve dengeli olarak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.