Bu Besin Kötü Kolesterolü Yok Ediyor

27.11.2019
272
Bu Besin Kötü Kolesterolü Yok Ediyor

Aspir yağı, papatyagiller sınıfından olan ve 50 – 120 cm boylarına ulaşan, dişli ve dikenli bir gövdeye sahip bitkidir. Aspir yağının ve çayının birçok faydası mevcuttur. Bu yağ; kolesterolü dengeliyor, kanserden koruyor, cildi güzelleştiriyor… Son yıllarda popülerliği artan adeta mucize besin olarak anılan aspir yağı, sağlığa olan faydalarıyla şaşırtıyor. Geçmişte oldukça fazla kullanılan son yıllarda ise adını sıkça duymaya başladığımız aspir yağının faydaları nelerdir? Aspir yağı nasıl kullanılır İşte aspir yağı ile ilgili ayrıntılar…

ASPİR YAĞI NEDİR?

Aspir, ince uzun yaprakları ve sarı, turuncu çiçekleri olan bir bitki. Aspir bitkisinin tarihi 4000 yıl öncesine, eski Mısır’a kadar uzanıyor. Bu bitkinin renkli çiçekleri o zamanlar boya olarak kullanılırdı

Günümüzde, özellikle son yıllarda kullanım alanı epey genişledi. Bugün, safran yerine aspir bitkisinin sarı yapraklarını kullananlar bir hayli fazla. Özellikle pirinç pilavını lezzetlendirmesi ve sarı bir renk vermesi için tercih ediliyor.

Ayrıca cilt bakımı ve saç bakımında da kullanılıyor. Tabii, bitki tohumlarından elde edilen bitkisel yağlar oldukça değerli olduğu için, bu bitki en çok aspir yağı elde etmek için kullanılıyor.

SAĞLIĞA FAYDALARI NEDİR?

Aspir yağının faydaları saymakla bitmez. Bu yağla ilgili akademik araştırmalar halâ devam ederken; her yeni araştırma bu yağın yeni bir faydasını ortaya çıkarıyor.

Vücudun düzgün çalışabilmesi için yağlara ihtiyacı var. Bu konuda uzmanlar, daha uzun bir yaşam için kişileri bitkisel yağlara yönlendiriyor. Aspir yağının diğer bitkisel yağlara nazaran daha sağlıklı olduğu çalışmalar tarafından onaylanıyor.

Aspir yağı dengeli bir diyet için oldukça faydalı. Omega-6 yağ asitleri tarafından zengin olan bu besin, vücudun yağ depolamasına değil de, yağ yakmasına yardımcı oluyor. Yemek pişirirken kullanabileceğiniz aspir yağı, kilo vermek için iyi bir tercih olabilir.

KOLESTEROLÜ DÜZENE SOKUYOR VE…

Amerikan Kalp Birliği’ne göre, aspir yağı, iyi yağlar kategorisinde ve doymamış yağ asidi kaynakları bakımından oldukça zengin. Günlük alınan aspir yağı, tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini, kolesterolünü ve şeker düzeyini düzenlediği gözlemleniyor. Aynı şekilde, kalp krizi ve felç gibi ölümcül hastalıklar riskini de azaltabilir.

DAHA SAĞLIKLI BİR PİŞİRME YAĞI

Yemek yaparken kullandığınız yağı çok ısıttığınızda, yağdaki yararlı bileşenler tamamen yok olur ve zararlı moleküller serbest kalır. Bu da vücudunuz için tehlike oluşturabilecek bir durum. Bu yüzden, yemek yaparken kullanacağınız yağın, yüksek duman noktasına sahip olmasına, yani yüksek sıcaklıklara uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Yüksek ısıya uygun yemeklik bir yağ arıyorsanız, aspir yağı sizin için doğru tercih. Kanola yağı, mısır yağı, zeytinyağı ve susam yağı ve birçok alternatif bitkisel yağa göre, aspir yağı daha yüksek duman noktasına sahiptir. Ayrıca nötr bir tada sahip olmasıyla da birçok tarif için ideal bir seçim olabilir.

SAÇ VE CİLT İÇİN ASPİR YAĞI

Bazı kişiler aspir yağını, vücut yağı olarak da kullanıyor. Çünkü aspir yağı faydaları cilt için de geçerli. Aspir yağı, nemlendirici etkisinden dolayı belirli cilt bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılıyor.

Bu yağ ile cildinize daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca araştırmalar aspir yağının antioksidan yararlarının yanında ağrı kesici etkisinin de olduğunu söylüyor. Aspir yağı, içeriğinde saç derisi ve saç için oldukça yararlı olan asitleri bulundurur. Bu yararlı asitler saç derisindeki dolaşımı artırır. Böylece saçlarınız hızla uzamasına ve güçlenmesine de yardımcı olur. Saçlarınızın parlak ve canlı gözükmesini de destekler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.