Bu Besin Kanserli Hücreleri Yok Ediyor Ne Olduğunu İlk Defa Duyacaksınız

10.06.2019
104
Bu Besin Kanserli Hücreleri Yok Ediyor Ne Olduğunu İlk Defa Duyacaksınız

Belki adını ilk defa duyacağınız bu mucize besinin tadını aslında çok yakından biliyorsunuz. Adı Rutabaga olan şifacı besin şalgamı severlerin bayılacağı bir lezzet. Mucize besin rutabaga, lahana ve şalgam arasında çapraz olarak ortaya çıkan bir kök sebzesidir. Şalgama benzerliği oldukça fazladır. Kökler çeşitli şekillerde yenir ve yapraklar bir yaprak sebzesi olarak yenilebilir. Şalgamın faydaları nasıl çok fazla ise rutabaganın faydaları da saymakla bitmez. İşte mucize besin rutabaganın faydaları…

KANSERİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR

Bu sebzede, kanser büyümesini azaltmak ve vücudu hastalıklardan korumak için çalışan antioksidanlar oldukça yüksektir. Tümör hücrelerinde hücre ölümünü uyardığı bilinen glukozinolatları içerir.

SİNDİRİMİ GELİŞTİRİR

Rutabaga kabızlık problemine de çözüm olarak gösterilebilir. Kişiyi sağlıklı bağırsak hareketlerine yönlendirir ve rahatlamasını sağlar.

POTASYUMLU BİR VÜCUT

Vücudun, hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışmasını sağlamak için potasyum’a ihtiyacı vardır. Düşük potasyum seviyeleri, zayıflık, bulantı, kabızlık, karın krampları ve kalp çarpıntısı gibi istenmeyen semptomlara yol açabilir. Diyetinize rutabaga eklenmesi, kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

VÜCUTTA ANTİOKSİDAN ETKİSİ SAĞLAR

Bu besleyici sebze, göz hastalığı riskini azaltma da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunan karotenoidleri içerir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Rutabaga bağışıklık sistemi fonksiyonunda önemli rol oynayan C vitamini içerir. Küçük bir rutabaga günlük C Vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %80’ini kapsar.

Rutabaga aynı zamanda iyi bir lif kaynağı ve bu sayede sindirim sağlığını korumaya yardımcı oluyor, tansiyonu ve kolesterol düzeylerini düşürüyor.

Rutabaga ezilebilir, fırınlanabilir, kavrulabilir ve çorbalarda, salatalarda, makarnada ve tatlılarda değerlendirilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.