Bu gıda günlük vitamin gereksiniminin tamamını karşılıyor!

26.03.2019
657
Bu gıda günlük vitamin gereksiniminin tamamını karşılıyor!

Trabzon hurması ismiyle de öğrenilen cennet hurması hem vitamin hem de mineral ambarı. Sıhhatimiz üzerinden verimleri saymakla bitmeyen cennet hurması domatese benzeyen görüntüsüyle dikkat sürüklüyor. Peki cennet hurması nedir? Cennet hurmasının bedenimiz üzerinde ne gibi verimleri vardır? İşte cennet hurmasının verimleri…

VİTAMİN VE MİNERALLER AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN BİR GIDA

Cennet hurmasının ana vatanı Çin ve Japonya’dır. Ülkemizde ise yoğun olarak Karadeniz bölgesinde yetişiyor. Karadeniz’in yanı sıra Hatay ve Adana’da da imali yapılıyor. Cennet hurması vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir gıda. İçeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum barındırıyor.

CENNET HURMASININ VERİMLERİ

Cennet hurması, mide meselelerine iyi geliyor. Özellikle gastrit meseleyi olanlara nasihat ediliyor. Bütün bir bağışıklık kuvvetlendirici olarak anılıyor. Bedeni özellikle kış aylarında yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan gözetiyor. Mikroplarla savaşıyor.

YÜKSEK TANSİYON MESELEYİ YAŞAYANLAR İÇİN BİREBİR.

Cennet hurması yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sıhhatine de fayda sağlıyor. Yaşlılığa bağlı olarak alana gelen göz hastalıklarına karşı koyuyor. Yüksek tansiyon meseleyi yaşayanlar için de birebir. Cennet hurmasının tansiyonu ve kolesterolü düşürme özelliği bulunuyor.

YÜKSEK BİR LİF KAYNAĞI

Kansızlık rehabilitasyonunda kullanılıyor. Cennet hurması, bağırsak iltihaplanmalarını rehabilitasyon ediyor. Kumpaslı kullanıldığında ishali gideriyor. Yüksek bir lif kaynağı olan cennet hurmasının 100 gramında 3,6 oranında lif bulunuyor. Meyve, yüksek lif içeriği sayesinde kilo verme sürecini de basitleştiriyor.

Cennet hurması, ehemmiyetli bir C vitamini ambarıdır. 100 gram cennet hurması, günlük C vitamini gereksiniminin takribî % 13’lük kısmını karşılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.