Bu yiyecek çok tok yakalıyor… Diyetisyenler emin öneriyor!

28.03.2019
126
Bu yiyecek çok tok yakalıyor… Diyetisyenler emin öneriyor!

Son zamanlarda ismini sıkça dinlediğimiz karabuğday kapsadığı yüksek yiyecek bedelleriyle sıhhatli hayat severlerin dikkatini sürüklemeye muvaffak oldu. Karabuğdayı diyetisyenler de tok yakalaması ve bedenimize sağladığı bereketlerden dolayı öneriyor. Peki karabuğdayın bereketleri neler? Karabuğday nasıl harcanır? Karabuğday nasıl pişirilir? İşte fantastik yiyecek karabuğdayı harcamanız için 13 sebep…

Karabuğday, yüksek yiyeceksel bedele sahip protein ve ehemmiyetli seviyelerde perhiz lif, bazı ehemmiyetli vitaminler B1, B2 ve E vitaminleri ve mineralleri kapsayan bir hububat cinsidir. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger; bulgur, pirinç, irmik, makarna yerine kullanabileceğimiz sıhhatli hububat seçeneği olan karabuğdayı mutfaklarımızda sıkça kullanmamız için 13 sıhhatli sebebi açıklıyor…

1-Kumpaslı karabuğday harcayan şahısların kalın bağırsaklarının daha sıhhatli çalıştığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.

2- Karabuğday proteinlerinin biyolojik bedeli %90’ın üzerindedir. Bu bedel, misal protein olarak kabul edilen anne sütü ile yumurta proteinlerinin sahip oldukları %100 biyolojik kıymetine çok yakındır ve bu surattan karabuğday proteinleri hemen tüm değişik meyve-sebze ve tohumların proteinlerine göre besleyicilik açısından daha kalitelidir.

3-Yapılan araştırmalar karabuğdayın kumpaslı tüketiminin yüksek kolesterolü düşürmede tesirli olduğunu göstermiştir.

4-Lif içeriğinin yüksek olması ve düşük glisemik indeksi nedeniyle diyabeti olan bireyler rahatlıkla tüketebilir.

5- Yüksek lif içeriği nedeniyle tok meblağ ve kan şekerini dengeleyerek obeziteye karşı korur.

6-Karabuğday, hipertansiyon ve kardiyovasküler bozuklukların perhiz rehabilitasyonunda ve önlenmesinde kullanılır.

7- İçeriğindeki quarsetinden dolayı eforlu antioksidan kaynağıdır.

8- Karabuğday ‘fonksiyonel besin’ olarak öğrenilir. Fonksiyonel yiyecekler, hastalık oluşma tehlikesini eksilten gıdalardır.

9- Karabuğday, prebiyotik besin olması ve yüksek lif içeriği nedeniyle sütun kanserinin önlenmesinde etkilidir.

10-Nebatsal proteinlerin en iyi kaynaklarından biri olması nedeniyle özellikle vejeteryanların, gebelerin, çocukların, emziren annelerin, yaşlıların perhizlerinde kesinlikle bulunması gereken bir besindir.

11-Demir içeriği tüm hububat ve kurubaklagiller arasında azamidir. Sıklıkla kansızlık meseleyi yaşayanlar, hamileler ve bebekler için ideal bir besindir.

12- Karabuğdayda bulunan bazı anti yiyeceksel etkenlerden dolayı insan bedeninde buğday ve baklagillerden daha güç hazmedilebilir. Düdüklü tencerede pişirmek, pişirmeden bir gece evvel suda bekletmek tüketim sonrasında alana gelebilecek gaz ve kabarıklık şikayetlerini azaltabilir

13- Gluten kapsamaması doğrultusundan çölyak hastaları ve glüten intoleransı yaşayan bireyler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.