Bu eşlikleri göz arkasını etmeyin! Sağladıkları faydalar afallatıyor!

19.02.2019
26
Bu eşlikleri göz arkasını etmeyin! Sağladıkları faydalar afallatıyor!

Tabiatın bize verdiği ipuçları olduğunu öğreniyor muydunuz? Beğenerek harcadığımız bazı yiyeceklerin uzuvlarımıza eşliği hiç dikkatinizi sürükledi mi? Peki bu yiyeceklerin benzediği uzva şifa verdiğini söylesek, evet bilimsel olarak bereketleri ispatlanan bu yiyeceklerin özellikle benzediği uzva faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar bunları şöyle söyledi:

Diyetisyen Şeyda Sular, bazı yiyeceklerin benzediği uzva verimleri olduğunu söyledi. Misalin mideye benzeyen zencefil, mideyle alakalı rahatsızlıklara iyi geliyor.

Mutfakta kullanılan bazı yiyeceklerin farklı açılardan bakıldığında bir haylisinin uzuvlarımıza benzediğini belirten Diyetisyen Şeyda Sular, bu yiyeceklerin eşlikleri dışında, benzediği uzva da verimleri olduğunu söyledi.

“AVOKADO RAHİME, ZENCEFİL MİDEYE FAYDALI”

Avokadonun rahime benzediğini, zencefilin mideye benzeyip ayrıca da mideye çok büyük bereketleri olduğunu belirten Sular, “Avokado rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar ve hormonların balansını kumpaslar.

Ayrıca size öğrenmediğiniz bir eşlik. Avokadonun yenmesi için dalında bütün 9 ay kalması gerekmektedir aynı bebeğin anne karnında 9 ay beklemesi gibi.

Diyetisyen Şeyda Sular, bu yiyeceklerden bir tanesinin ceviz olduğunu belirterek, “Ceviz içinin dış sert kabuğuyla korunduğu gibi cevize eş beynimizin de kafatasıyla korunduğunu hiç düşündünüz mü?

Ceviz beyin işlevleri için çok faydalı olan, belleği kuvvetlendiren, muayenehane bunalıma karşı omega-3 yağlarını kapsamaktadır. Gün içinde harcayacağımız 4 yarım cevizle beyin sıhhatinizi gözetin” dedi.

Zencefil ise mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve gaz problemine karşı hafifletici tesiriyle öğrenilmektedir. Aynı zamanda gastrit rehabilitasyonunda önerilen nebatların başında zencefil gelmektedir” diye konuştu.

“DOMATES KALP ARKADAŞI”

Domatesin kapsadığı vitaminler bakımından kalbe oldukça yararı olduğuna dikkat sürükleyen Sular, “Domates içeriğinde yer alan likopen isimli antioksidan, lif, potasyum ve C vitaminiyle ciddi anlamda kalp sıhhatine karşı yararlıdır.

Araştırmalara göre yüksek antioksidan içeriğiyle kanı arındığı ve damar tıkanıklığına karşı olduğu kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesiyle de kalbi yormaz ve gözetir” ifadelerini kullandı.

Patlıcan ve armut da anne rahmine eş. Hormonal balansı kumpaslar ve rahim kanserini önlemeye dayanakçı olur.

“HAVUÇ GÖZE, KEREVİZ KEMİĞE İYİ GELİYOR”

Sular, “Havuç kapsadığı beta-karoten sayesinde göz sıhhatini gözetmektedir. Yapılan araştırmalarda havuç harcamayan bayanlarda harcayan bayanlara göre göz tansiyonuna daha sık rastlanmıştır.

Ayrıca beta-karoten insan bedeninde A vitaminine dönüşerek gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunu önlüyor.

Kerevizin ise içeriğinde yer alan silisyum kemiğe eforunu veren elementtir. Aynı zamanda kereviz romatizma, romatoid artrit ve osteoartrit gibi kemik hastalıklarının da iyileşmesine katkıda bulunur” biçiminde konuştu.

Nar, kan hücrelerine eş ve kalp sıhhati için ehemmiyetli bir antioksidandır.

Kivi göz bebeğine eş. E ve C vitamini açısından zengindir. Yaşlılığa bağlı görme bozukluklarını önler.

İŞTE DEĞİŞİK SEBZE VE MEYVELERİN BEREKETLERİ

Portakal, kanseri önler, kanı pakler, karaciğeri çalıştırır, cildi hoşlaştırır, anormal doğumları önler.

Fındık, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengindir. Ayrıca içeriğinde E vitamini ile protein, Omega 3 barındırır.

Bademin içeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi basitleştirir. Şahsı tok meblağ, bu sebeple ara öğünlerde 10-15 adet badem harcanabilir. Ham, tuzsuz ve kavrulmamış olanı seçim etkeniz daha verimli olacaktır.

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir ve fazla ölçüde doymamış yağlar kapsar. Bütün bir lif ambarı olan Hindistan, sodyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko kapsar.

Keçiboynuzu, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir minerallerinden zengindir. Posa ölçüyü de oldukça yüksektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.