Bu Alerji Vefata Neden Oluyor

21.02.2019
149
Bu Alerji Vefata Neden Oluyor

Bazen hava sıcak olmasına karşın ayak parmaklarınızın üşüdüğünü sezdiğiniz oluyor mu veya bir yere çarptığınızda ayaklarınızda bir cinsli geçmeyen yaralarla karşılaşıyor musunuz? Yolda yürürken sızıdan dinlenmeye gereksiniminiz oluyor mu ? Şayet tüm bu meseleler başınıza geliyor, bir de faal sigara içen veya pasif içici iseniz buerger hastalığına tutulmuş olabilirsiniz. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yerik Junisbekov, buerger hastalığını ve bilinmez istikametlerini anlatıyor.

BUERGER HASTALIĞI NEDİR?

Orta ve ufak ebatlı atar damarların sigaraya bağlı olarak tıkanması ile oluşan bir rahatsızlık olan buerger hastalığı, damarlarda cerahat ve ufak pıhtı yaradılışına yol açar. En çok sigara içenlerin tutulduğu buerger hastalığı, pasif olarak sigara dumanına maruz kalan şahıslarda da görülebilir. Özellikle de sigara bağımlısı 30-50 yaş arası erkeklerde tesadüfülen bu hastalık, son zamanlarda bayanları da etkilemektedir. Buerger hastalığı, damarların daralması ve sonra tamamen tıkanmasıyla sonuçlanır. Tıkalı damarların bulunduğu bölgelerde çok ciddi şikayetlere yol açar.

BUERGER HASTALIĞI BULGULARI NELERDİR?

  • Ayaklarda sızı,
  • Yürürken baldırda oluşan sızı,
  • Tüylerde dökülme,
  • Ayakta üşüme,
  • Morarma,
  • İyileşmeyen yaralar
  • Ayak solukluğu

TIRNAKLARINIZI KESERKEN DİKKAT!

Hastalık bulgularını tırnaklarda gösterebilir . Zira yaşanan tıkanma neticesinde kılcal damarlar yakalandığı için tırnaklarda iyileşmeyen yaralar ve enfeksiyonlar oluşur. Misalin tırnak keserken yaşanan bir kaza uzun zaman geçmesine karşın iyileşmiyorsa bireyin kesinlikle bir uzmana müracaat etmesi ehemmiyetlidir. Bunun yanı sıra şayet bireyin parmakları devamlı soğuksa ve morarmalar görülüyorsa kolay bir üşüme olarak düşünülmemelidir. Zira bu hastalık önem verilmediğinde çok ciddi kayıplara götürebilir.

BUERGER HASTALIĞI UZUV KAYBINA YOL AÇAR MI?

Buerger hastalığı nedeniyle damarlarda tıkanmalar yaşanır. Bu gidişat parmaklara giden kan akışını eksiltir, zamanla parmakları, elleri ve ayakları tesirine alan hastalık, uzuv kaybına kadar götürebilir. Hastalığın tesiriyle iyileşmeyen yaralar kangren ile sonuçlanabilir. Dolayısıyla kangrenli uzuvlar kesilerek etraf dokuların korunması kastedilir. Bu sıhhat problemine millet arasında budama nedeni de bütün olarak budur.

YALNIZCA SİGARAYA BAĞLI OLARAK OLUŞUYOR!

Daha çok 30-50 yaş aralığında görülen hastalık giderek daha genç şahıslarda da tesadüfülür hale gelmiştir. Bunun en ehemmiyetli nedeni ise sigaraya başlama yaşının giderek çoğalmasıdır. Erken yaşta sigaraya başlayan çok genç şahıslarda da buerger hastalığı nedeniyle uzuv kaybı yaşanabilir. Öteki kalp ve damar hastalıklarından değişik olarak yalnızca sigara içen veya devamlı olarak dumanına maruz kalan şahısları bulan bu hastalık, bir çeşit sigara alerjisidir.

REHABİLİTASYON EDİLMESİ OLASI MÜ?

Bu hastalığın teşhisinde ve rehabilitasyonunda hastalara büyük iş düşmektedir. Öncelikle bireyler bedenlerindeki başkalaşımı çok iyi gözlemlemeli, yukarıyada bahsi geçen bulguları umursamalıdırlar. Rehabilitasyon evresine gelindiğinde ise hastalığın oluşmasındaki en büyük etmen olan sigara ile vedalaşmak koşul! Medikal rehabilitasyonların işe yaraması ancak sigaranın vazgeçilmesiyle mümkündür.

Rehabilitasyon için kan akışını çoğaldırmaya müteveccih operasyonlar yapılabilir. Kılcal damarını genişleten ve pıhtıların erimesini sağlayıp kanı sıvı hale getiren bazı ilaçlar ilk evrede tesirli bir başlangıçtır. Bunun yanı sıra bypass cerrahisi de uygulanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.