Bu 5 Belirti Karaciğer Hasarından Etkilendiğinizi Gösteriyor

26.09.2019
4.863
Bu 5 Belirti Karaciğer Hasarından Etkilendiğinizi Gösteriyor

Karaciğeriniz gıda sindirimine yardımcı olmak, kanınızı temizlemek ve enfeksiyonlarla savaşmaktan sorumludur. İyi haber şu ki, karaciğeriniz eski dokuyu yeni hücrelerle değiştirerek hasar gördükten sonra kendini yenileyebilir. Amerikan Karaciğer Vakfı’na göre, karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasını ya da yaralanma sonrası kendini onarmasını önleyen herhangi bir şey hayatınızı tehlikeye atabilir. Bu, kanser, kronik iltihaplanma, yara izi ya da çok fazla Tylenol kullanılarak tetiklenebilir.

İşte Karaciğer Hasarının En Yaygın Belirtileri

Cildinizin ve Gözlerin Sararması

Karaciğeriniz kanda biriken bir bilirubin birikmesi nedeniyle yeterli şekilde çalışmıyorsa, gözlerinizin ve cildinizin beyazlığı sararabilir.

Aynı zamanda sarılık olarak da adlandırılan bu belirti, karaciğerinizin verdiği zararı, bilirubinin işlenmesini önlerse de ortaya çıkabilir. Ek olarak, bu tip karaciğer hasarının ana suçluları hepatit, enfeksiyonlar, toksik maddelere maruz kalma, ekstaziyi kötüye kullanma, çok fazla alkol tüketme ve kanseri içerir.

Dışkı ve İdrar

Sarılığının Rengi’ndeki değişiklikler dışkı ve idrarın rengini de değiştirerek dışkı soluk ve idrarın karanlık olmasına neden olabilir.

Şişirme

Karaciğeriniz optimum şekilde çalışmıyorsa, bacaklarınız ve karnınızdaki suyu tutmaya başlayarak şişmeye katkıda bulunabilir.

Çürükler

Karaciğer hasarı yaşıyorsanız, karaciğeriniz protein üretimini yavaşlattığından veya durdurduğundan dolayı morarma veya kanamaya daha yatkınsınız demektir. Bu proteinler kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar. Karaciğeriniz, karaciğer hasarı yaşarsanız kaybolmaya başlayan birkaç pıhtılaşma faktörü yaratır.

Kaşıntılı Cilt

Karaciğer hastalığı, kanserin, tiroid problemlerinin, böbrek yetmezliğinin ve kaşıntılı cildin altında yatan bir neden olarak kabul edilir. Ayrıca, kaşıntı tipik olarak tüm vücudu etkiler. Cildiniz tekrar tekrar çizilen alanlar dışında normal görünebilir.

Bazı Durumlarda, Karaciğer Hastalığı Herhangi Bir Belirti ve Belirtiye Neden Olmaz:
Iowa Üniversitesi Hastane ve Kliniklerine göre, karaciğer hastalığından muzdarip olanların yaklaşık yarısı herhangi bir belirti yaşamaz. Ayrıca, bazı durumlarda, insanlar kaşıntı, araba kullanma, yorgunluk veya halsizlik gibi hafif semptomlar yaşayabilir.

Ayrıca, karaciğer yetmezliği ilerledikçe, semptomlar daha ciddi hale gelebilir. Bu, ayrıca ishal, bulantı, konfüzyon, oryantasyon bozukluğu ve uykululuk yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.