Bu 10 Alışkanlık Daha Hızlı Yaşlanmanıza Neden Oluyor!

12.01.2020
1.066
Bu 10 Alışkanlık Daha Hızlı Yaşlanmanıza Neden Oluyor!

Olması gerekenden daha yaşlı mı görünüyorsunuz? Bunun nedeni genetik faktörlerin yanında bir çok neden olabilir.

Botoks ve cerrahi müdahale olmadan daha genç görünmek istiyorsanız bu yazımızı dikkatli okuyun. Sizin olması gerekenden daha yaşlı olmanızı gösteren 10 alışkanlıktan bahsedeceğiz.

1. Az yağlı besinler tüketin

Cildinizin esnek ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız az yağlı özellikle omega – 3 yağ asitlerince zengin olan besinleri tüketmeye özen gösterin.

2. Sigarayı bırakın

Sigara içiyorsanız bırakmak için elinizden ne geliyorsa yapın. Uzun ve zor bir süreç olabilir ancak vücut ve cilt sağlığınız için bırakmanız gerekir. İçecekleri pipetten içerken yüzünüzün büzüşttüğünüve aldığı şekli hatırlayın. Sigara içtiğinizde de aynı durum söz konusu olacaktır.

3. Yatarken yüzünüzü yastığa koymamaya çalışın

Yatarken yüzünüzü yastığa koymak yanak ve çenelerde kırışıklıklara neden olacaktır. Uzmanlar uyurken sırt üstü yatmanın dinlenmiş olarak uyanmanızı sağladığını bildiriyor.

4. Duruş şekliniz

Gün içerisinde uzun süre duruş şekliniz de kas ve kemiklerin anormal gelişmesine neden olarak sağlık sorunları yaşamamıza neden olacaktır. Duruş şekli ve vücut için düzenli egzersizler yapmaya çalışın.

5. Yoğun güneşte güneş kremi kullanın

Güneş’in olumsuz etkilerinden korunmak için koruyucu bir takım önlemler almalıyız Çünkü ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kaldığınızda cildin erken yaşlanmasına neden olacaktır. Vücudumuza zarar vermeden bronzlaşmak istiyorsanız cildinizi korumak için güneş kremlerinden faydalanın.

6. Aşırı sıcak ortamda bulunmak

Bulunduğunuz ortamın sıcaklığının normalin üzerinde olması ortamın havasının kuru olmasına bu da cildin kurumasına neden olarak kırışıklığı neden olacaktır. Evinizin sıcaklığını ideal ısı derecesinde tutmaya çalışın.

7. Şeker kullanım oranınızı düşürün

Genel anlamda fazla şeker tüketiminin vücut sağlığı için zararını bilmeyen yoktur. Kendinizi rahatlamak için İçeriğinde doğal şeker barındıran besinler tüketebilirsiniz.

8. Çok fazla televizyon izlemek

Yapılan bir çalışmada televizyon karşısında geçirilen her 1 saat yaşam sürenizi 22 dakika azaltıyor. İster koltukta isterseniz ofiste sandalyede belirli aralıklarla kalkarak hareket edin. Eklem yerlerini çalıştıran basit egzersizleri de deneyebilirsiniz.

9. Uyku yetersizliği

Yetişkin bir insanın günde 7 saat uyuması gerekir. Aşırı uykusuz kalarak sağlık sorunlarına ve cildinize zarar verdiğiniz gibi yaşam sürenizi de kısaltmış olursunuz.

10. Stresli ortamlardan uzaklaşın

Yapılan birçok çalışma kronik stresin vücuda zarar vererek yaşam ömrünü kısalttığını belirlemiştir. Öfkelenmeyin ve streli ortamlardan mümkün olduğunca uzaklaşın. Yapmak istediklerinizi zamanında yapın. Ertemeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.