Boyun ve Bel Fıtığa Çözüm Bulundu

11.03.2019
76
Boyun ve Bel Fıtığa Çözüm Bulundu

Bir Hayli şahsın canını acıtan fıtık ve adale kasılmalarında ‘kuru iğneleme’ usulü artık daha sık uygulanıyor.

Fizik rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ferda Erkişi, ilaçsız ve kanama olmadan ince iğnelerle yapılan rehabilitasyonun sızısız bir yol olduğunu söyledi.

Kuru iğneleme rehabilitasyonunun operasyonsuz ve ilaçsız uygulanan bir sızı rehabilitasyonu olduğunu söyleyen Dr. Ferda Erkişi, “Kuru iğneleme rehabilitasyonunda temel gayemiz, çok ince ve muhtelif boylarda iğnelerle, kasılmış olan ve sızıya neden olan adale kasılmalarını iğnelerin dayanağı ile ihtar vererek gevşetmektir.

Özellikle müofasiyel sızı belirtiyi ve fibromiyalji dediğimiz muhtelif nedenlerle kasılmış olan adalelerin rahatlatılması bu rehabilitasyon idarede temeldir. Usulin en hoş tarafı hastaya rastgele bir biçimde ilaç veya solüsyon uygulamıyoruz. Çok ince iğnelerle ihtar vererek sızısız usul olarak kabul edilen rehabilitasyonumuzu sürdürüyoruz. Sıklıkla bu rehabilitasyon usulü haftada bir defa, en fazla iki defa uygulanan, arka arkaya 3 ile 6 seans tatbik edilen bir usuldür. Öğreniyoruz ki, bedenimizde en sık olarak baş, boyun, bel, sırt, omuz, kalça ve diz gibi bölgelerde sızılar oluşur. Bu sızıları oluşturan en ehemmiyetli nedenler adalelerin fazla derecede kasılmasıdır. Adaleleri bu usulle hafiflettiğimiz takdirde rastgele bir ilaç uygulamadan ilaç yan tesiri veya bir kanama problemi olmadan hastayı rehabilitasyon edebiliyoruz.

Uygulanan bu usul pek çok bölgede uygulanabildiği gibi en sık büyük adale gruplarında muhtelif derinliklerde mevcut bulunun adaleleri uyarıp rahatlatmak maksat alınan usuldür” dedi.

fıtık rehabilitasyonunda ortaya çıkan adale kasılmalarının temel sızı nedeni olduğunu kaydolan Erkişi, şunları söyledi:

“Baskı altında kalan asaplar gittiği bölgelerde adaleleri kastığı için sızılar ortaya çıkar. Bu adalelerin rahatlamasını sağladığımız takdirde sızılar ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda kasılmış olan adalenin oluşturduğu asap basısı ile ortaya çıkan miskinlik, yeniden adalenin hafiflemesi ile ortadan kalkacaktır. Bu adalenin rahatlamasını sağlayan usullerden bir tanesi de kuru iğneleme rehabilitasyonudur. Bu iğneler özellikle çok ince oldukları için hastada çok besbelli bir sızı yapmaz. Aynı zamanda kanama olmadığı için kan görmeden rahatsız olan bireylerde de rahatlıkla uygulayabileceğimiz bir usuldür.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.