Boynunuzda, Sırtınızda veya Kulağınızın Arkasında Topak Var mı? Bu Ne İfade Ediyor?

14.09.2019
7.860
Boynunuzda, Sırtınızda veya Kulağınızın Arkasında Topak Var mı? Bu Ne İfade Ediyor?

Topaklar ve yumrular, boynun arkasındaki saç çizgisi boyunca nispeten yaygındır. Bazı olası nedenler cilt tahrişi, akne, kistler, kaynamalar ve kas düğümlerini içerebilir.
Boyun çizgisi üzerindeki cilt, şampuan, çamaşır deterjanı, ter ve saç bakım ürünleri gibi potansiyel tahriş edici maddelerle sık sık temas eder. Bu cilt bölgesi aynı zamanda bir kişinin saçından ve kıyafetlerinden kaynaklanan sürtünmeye de maruz kalır. Tahriş ve sürtünme bazen topaklara, darbelere ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir.

Bu yazıda, boynun arkasındaki ya da saç çizgisi boyunca görülen en yaygın topaklanma nedenlerinden bazılarını açıklıyoruz. Ayrıca ne zaman doktora gideceğimizi de kapsarız.

Şişmiş lenf düğümleri:

Bir enfeksiyon, lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir.
Lenf sistemi bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve bir lenf damarı ve lenf bezi ağı içerir. Lenf düğümleri vücudun mikropları öldürmesine ve lenf damarları boyunca dolaşan sıvıdan zararlı maddeleri süzmesine yardımcı olur.

Lenf düğümleri şişdiğinde, vücudun soğuk algınlığı veya grip gibi bir enfeksiyonla savaşmakta olduğunun bir işareti olabilir.

Omurga her iki tarafında, boynun arka boyunca birkaç lenf düğümü akar. Her kulağın arkasında da lenf bezleri bulunur.

Boynun arkasındaki şişlik, şişmiş bir lenf bezi olabilir;

 • Şefkatli hissediyor
 • Mermer boyutunda
 • Bir kişi dokunduğunda hafifçe hareket eder

Bazen lenf bezleri yakınlarda bir enfeksiyon olduğunda şişer. Örneğin, boyundaki şişmiş bir lenf düğümü bir kulak veya boğaz enfeksiyonu belirtisi olabilir. Enfeksiyon ortadan kalkınca şişlik azalır.

Daha az yaygın olarak, şişmiş lenf düğümleri, romatoid artrit veya kanser gibi bulaşıcı olmayan bir durumu gösterebilir.

Lenf bezleri de belirgin bir sebep olmadan şişebilir.

Şişlik kötüleşirse veya birkaç hafta sonra kaybolmazsa, lenf bezleri şişmiş bir doktora görünmesi tavsiye edilir.

Akne

Sivilce boynun arkasında topaklar ve şişmelere neden olabilir. Akne, yağ, bakteri veya ölü cilt hücreleri gözenekleri veya saç köklerini tıkadığında ortaya çıkabilecek yaygın bir cilt rahatsızlığıdır.

Sivilce, tüylerin uzadığı vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir, ancak ortak bölgeler yüz, boyun ve omuzları içerir.

Akne salgınları ergenlik döneminde ve ergenlik döneminde hormonal değişikliklerden dolayı sık görülür. Ancak, her yaşta insanlar sivilce alabilir.

Akne lezyonu tipleri şunlardır:

 • siyah nokta ve beyaz nokta
 • papüller
 • püstüller
 • nodüller
 • kistler

Saç ürünleri, ter ve kıyafetler, boyundaki sırtları tahriş edebilir, bu da akneleri daha da kötüleştirir.

Bir kişi evde boyun arkasındaki sivilceleri reçetesiz satılan reçetesiz ilaçlarla tedavi edebilir. Diğer ipuçları arasında şampuan değiştirme, boynu temiz ve kuru tutma ve saçları boynundan uzak tutma yer alır.

Akne şiddetli, çok acı verici ise veya ev ilaçlarına cevap vermiyorsa, bir dermatolog daha güçlü bir ilaç verebilir.

Benler

Kanserli bir köstebek düzensiz bir kenarlığa sahip olabilir.

Eğer topak etli hissediyorsa ve derinin altında, derinin altında veya kasta değil de derinin üzerinde ise, bir köstebek olabilir.

Çoğu insanın vücudunda bazı küfler vardır. Benekler genellikle çocukluk döneminde görülür, ancak her yaşta yeni moller gelişebilir.

Çoğu mol zararsız olsa da, bazen kanserli hale gelebilir. Bu nedenle, kanseri işaret edebilecek değişiklikler için molleri, özellikle de yeni molleri izlemek esastır.

Bir kişi cilt kanseri belirtilerini kontrol etmek için ABCDE kuralını kullanabilir:

 • Asimetri : Köstebeğin bir yarısı görünüşte diğer yarısına göre farklıdır.
 • Kenarlık : Köstebeğin düzensiz veya düzensiz bir kenarlığı veya kenarı vardır.
 • Renk : Renk düzensiz veya mavi ve kırmızı gibi olağandışı gölgeler var.
 • Çap : Köstebek, kurşun kalem silgisinin etrafında 6 milimetreden daha geniştir.
 • Gelişen : Köstebek zamanla görünüşünde değişiyor.

Bir köstebekin kanserli olduğundan şüphelenilen kişiler birinci basamak doktoruna veya dermatoloğa danışmalıdır. Ayrıca, tüm mollerinin sağlıklı olmalarını sağlamak için bir dermatologla yıllık sağlık kontrolü planlamayı düşünebilirler.

Kistler

Yağ kisti, cilt yüzeyinin hemen altında yer alan, sıvı dolu bir topaktır. Bu kistler yavaş büyüyen eğilimindedir ancak çok büyüyebilir.

Sebasöz kistler genellikle zararsızdır ve genellikle ağrısızdır. Kistler gelip gidebilir veya daha da büyümeye devam edebilirler.

Bazı kistler bir kişi tarafından sıkıldığında kafaya veya sızmaya neden olur. Bununla birlikte, bir kist patlatmak, bundan kurtulmaz ve bir enfeksiyona neden olabilir. Doktorlar genellikle ofisteki basit bir prosedürle bir kisti kaldırabilir.

Kist ağrılı, hassas veya kırmızı hale gelirse kişi doktoru görebilir, çünkü bu bir enfeksiyon işaretidir. Enfekte kistler büyük sivilcelere benzeyebilir.

Sıcak kompresler ve OTC ağrı kesici ilaçları enfekte bir kistten rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Haşlanmalar

Boynun arka tarafındaki kırmızı, ağrılı, irin dolu bir yumru, kaynatılabilir.

Kaynamalar veya çatlamalar, lokalize bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır, bu da enfeksiyonun çevresindeki deriyi veya dokuları etkilemediği anlamına gelir. Kistler, akne ve tıkalı saç kökleri enfekte olabilir ve kaynamaya dönüşebilir.

Kaynamayı sıkmak enfeksiyonun daha da kötüleşmesine veya yayılmasına neden olabilir. Bunun yerine, ılık kompres uygulamak ve alanı temiz tutmak rahatsızlığı azaltabilir.

Yine, kaynatmanın birkaç günden fazla sürerse, çok acı verirse veya bir ateş geliştiyse doktora görünmeniz önerilir. Bir doktor kaynatmayı boşaltabilir veya antibiyotik yazabilir.

Alerjik reaksiyonlar ve cilt tahrişi

Cilt tahrişi topakların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Birçok madde boynun arkasını tahriş edebilir. Şampuan, saç ürünleri, çamaşır deterjanı, ter ve güneş kremi bazı kişilerde cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kıyafetlerden sürtünme bazen boynu tahriş ederek döküntüye neden olabilir.

Şişlik küçük, kırmızı ve kaşıntılıysa veya boyunda kuru cilt lekeleri varsa, ciltte tahriş veya alerjik reaksiyon belirtisi olabilir.

Cilt reaksiyonlarını azaltmak veya önlemek için deneyin:

 • daha az cilt ve saç ürünlerini değiştirmek veya kullanmak
 • çamaşır yıkamak için farklı bir deterjan kullanmak
 • saçları boynundan uzak tutmak
 • boynu temiz ve kuru tutmak

Nemlendiriciler ve OTC antihistamin kremleri ve tabletleri de semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Deri reaksiyonları veya kızarıklıklar şiddetli veya kalıcı ise doktora görünebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.