Böbrekleriniz Tehlike Altında ise Vücudunuzun Size Vereceği Uyarılar

30.09.2019
5.018
Böbrekleriniz Tehlike Altında ise Vücudunuzun Size Vereceği Uyarılar

Böbreklerde Tehlike Olduğunu Belirten 7 İşaret

Böbrekler vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir. Kanı filtrelemek ve stabil tutmak, aşırı sıvı ve atık ürün birikimini önlemek, kan basıncını düzenlemek, elektrolit seviyelerini dengelemek, kırmızı kan hücresini teşvik etmek için gereklidirler. üretimi kemiklerin güçlü ve sağlıklı tutmasının yanı sıra.

Riskli bir böbrek fonksiyonunun sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, bu nedenle böbrek hasarı uyarı işaretlerini tanımak son derece önemlidir.

Böbrek Hasarı

İşte böbreklerinizin zarar gördüğünü gösteren en yaygın semptomlar.

Üst sırt ağrısı

Böbrek hasarı çekiyorsanız, sırtınızın üst kısmında ağrı olması muhtemeldir. Böbrek ağrısı genellikle sırt üstü, genellikle idrar değişiklikleri ve ateş eşliğinde tek taraflı bir ağrıdır.

Spazm ve şiddetli ağrı ile uğraşıyorsanız, bazı böbrek enfeksiyonu veya böbrek taşlarından muzdarip olabilirsiniz.

Cilt döküntü

Bir böbrek yetmezliği genellikle cilt döküntüsü veya ciddi kaşıntı görünümü ile karakterize edilir. Eğer böbrekleriniz atık ürünleri kanınızdan çıkaramazsa, atık birikmesi cildinizde kuruluğa ve tahrişe neden olabilir.

Deri döküntüsü oluşumu böbrek hasarı ile ilişkiliyse, merhem ve kremlerle tedavi edemezsiniz.

Şişme

Beklenmeyen bir şişmenin ortaya çıkması böbrek yetmezliğinin bir belirtisi olabilir. Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında, vücudunuzdaki aşırı sıvıları çıkaramaz, bu da yüzünüzde, ellerde, bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda şişmeye neden olabilir .

Yorgunluk

Eğer böbrekleriniz sağlıklıysa, kemik iliğini oksijen taşıyan yeni kırmızı kan hücreleri yapmaya teşvik etmekten sorumlu bir hormon olan eritropoietin veya EPO’nun uygun bir üretimi vardır.

Bununla birlikte, zarar görmüş böbrekler yeterli miktarda EPO üretmekte başarısız olur, bu da vücutta yeni bir kırmızı kan hücresi ve oksijen kaynağı bulunmamasına neden olur.

Bu olduğunda, beyniniz ve kaslarınız kolayca yorulur ve vücudunuz daha yorgun, soğuk ve daha az odaklanabilir. Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin eksikliği genellikle anemiye neden olur.

Nefes darlığı

Böbrek hasarından muzdarip olduğunuzda, vücudunuz genelde oksijenden mahrumdur. Kırmızı kan hücreleri tarafından taşınan oksijen eksikliği, akciğerlerde sıvı ve atık ürünlerin birikmesinden kaynaklanan nefes darlığına yol açar.

İşeme Değişiklikleri

İdrarda değişiklik yapılması, böbrek yetmezliğinin erken uyarı işaretlerinden biridir.

Bu değişiklikler arasında köpüklü idrar, idrar içeren kan, soluk idrarla artan idrar yapma sıklığı, koyu renkli idrarla azaltılmış idrar yapma sıklığı, gecenin ortasında idrar yapma veya idrar yapma zorluğu vardır.

Ağzında Metalik Tat

Kanınızdaki atık birikiminden dolayı iştahsızlık ya da yiyecek tercihlerinizde değişiklik meydana gelebilir. Bu, böbrek hasarının en sık görülen semptomlarından biridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.