Böbrek hastalığının 10 ehemmiyetli bulgusu

15.02.2019
364
Böbrek hastalığının 10 ehemmiyetli bulgusu

Kronik böbrek hastalığı cemiyette çok yaygın olan aynı zamanda da geç fark edilen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde pek çok şahıs bu hastalığın farkında değildir. Yapılan araştırmalara göre kronik böbrek hastalarının yalnızca yüzde 10 bu rahatsızlığın farkındadır. Kronik böbrek hastalığı olanlar genellikle böbrek rahatsızlığını hastalığın son düzeylerine gelindiğinde fark ederler. Böbrek rahatsızlığı hekimin teşhisi ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olmasına karşın kendinizde fark ettiğiniz bazı gidişatlar hastalığın habercisi olabilir.

YORGUN VE YORGUN HİSSEDİYORSANIZ

Börek işlevlerinde eksilme olduğunda kan arınılamaz ve kanda bulunan hasarlı maddeler çoğalır. Bu da bireylerde halsizliği neden olur. Bunun dışında böbrek hastalığı anemiye bu da halsizliği neden olur.

UYUYAMIYORSANIZ

Böbrekler kanı yeteri kadar arınamadığı zaman hasarlı maddeler kana geçmeye başlar, bu vaziyette birliktesi yatamama meselesini getirir.

CİLDİNİZ KURUYORSA VE KAŞINIYORSA

Böbrekler kandaki mineral ve yiyecek balansını sağlayamadığında ciltte kuruluğa ve kaşıntıya neden olur.

SIK İDRARA ÇIKIYORSANIZ

Böbreklerdeki filtrelerin zarar görmesi sık idrara çıkmanıza neden olur. Özellikle geceleri idrara çıkmak böbrek hastalığının habercisi olabilir.

İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ

Böbreklerdeki filtrelerde zarar alana geldiğinde kan hücreleri idrar yollarına karışmaya başlar. İdrardan kan gelmesi böbreklerin kumpaslı çalışmadığına işaret olabileceği gibi muhtelif enfeksiyonlarında varlığına işarettir.

GÖZLERİNİZİN ÇEVRESİNDE İNMEYEN ŞİŞLİK VARSA

Gözlerinizin çevresinde oluşan şişlikler geçmek öğrenmiyorsa bu bir böbrek rahatsızlığının işareti olabilir. Bu gibi göz şişlikleri bedende yakalanması gereken proteinin idrar yoluyla dışarı atıldığının işaretidir.

AYAK BİLEKLERİNİZ ŞİŞİYORSA

Böbrek işlevleri eksildiğinde bedende sodyum yakalanması yaşanır. Bu yakalanmada ellerde ve ayaklarda şişmelere neden olur.

İŞTAHINIZ AZALDIYSA

Bu gidişat çok muhtelif sebeplerle ortaya çıkmış olabilir. Ancak bu gidişat aynı zamanda bir böbrekrahatsızlığının da neticeyidir.

KASLARINIZA KRAMP GİRİYORSA

Böbrek yetmezliği bedende bulunan mineral ve akışkan balanssızlığı böbrek işlevlerinin bozulmasının bir neticeyidir. Kalsiyum ve fosfor düştüğünde adalelerde sızı ve kramplar oluşur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.