Bilmeniz Gereken Diyabetin 6 Belirtisi

06.09.2019
432
Bilmeniz Gereken Diyabetin 6 Belirtisi

Diyabet yetişkinler arasında bugünlerde oldukça yaygındır. Her 10 kişiden en az 6 tanesi diyabet hastasıdır. Ve nedenleri çoktur. Tembel yaşam tarzı, abur cubur ve bir sürü başka şey diyabetten etkilenmenizi sağlar. Bazı durumlarda, genetikleşir ve yeni nesile geçer.

Çoğu durumda, bir diyabet belirtileri görebilirsiniz. Genellikle bayılma, iştahsızlık ve kusma içerirler. Hemoglobindeki kan şekeri seviyenizin arttığını gösteren herhangi bir işaret, diyabetin bir belirtisidir.

Kan şekeri seviyeleri, fazla miktarda şeker içermeyen uygun ve dengeli bir diyet uygulanarak sağlanabilir. Ayrıca, sadece kanepeli bir patates olmamalısın. Çık, koş, yürü, ağırlık kaldır, yaşa!

Ancak, sizi rahatsız edecek veya fark edilmeden kalabilecek bazı belirtiler vardır. İşte bunlardan 6’sı: –

SIK İDRARA ÇIKMA

Bir kişi sık sık idrar yaparken, diyabet hastası olduğundan emin olabilirsiniz. Bunun nedeni, böbreklerin fazla şekeri kanda tutamaması ve vücuttan atmaya çalışmaya devam etmesidir. Bu sık işemeye yol açar ve böbrekleri zayıflatabilir.

ARTAN SU ALMA

Biri sürekli içme suyunu tutarsa, bu bir şeker hastalığı belirtisi olabilir. Bunun nedeni, sık sık idrara çıkma işleminin sürdürülmesi gereken su seviyesini düşürmesidir.

AÇLIK

Diyabet hastası olan biri her zaman açtır. Bunun nedeni, vücutlarının kan şekeri seviyesini korumak için glikoz olarak yedikleri yiyeceği parçalamasıdır. Bu da, ne kadar yemek yerseniz tüketmeyin, midede asla dolmayacak gibi görünen sabit bir çukura yol açar. Böylece, her zaman açsın.

BULANIK GÖRME

Bu yeni ve şaşırtıcı, ama gerçek. Kanınızdaki şeker aşırı olduğunda, retinada bazı doku hasarı ile sonuçlanır, bu da bulanık görmeye neden olur. Şimdi, uygun özen gösterilmezse ve tedavi hemen yapılmazsa, kısmi veya tam körlüğe neden olabilir.

YARALARIN İYİLEŞMESİ ZAMAN ALIYOR

Kandaki şekerin artması ile damarlar ve dokular zarar görür. Bu, yaranın çok yavaş iyileşmesine ve ayrıca enfeksiyona yol açabilir. Yaranın etrafındaki alan da sararabilir. Bunun nedeni, kan dolaşımının parçalanıp iyileşme sürecini önemli ölçüde yavaşlatmasıdır.

MANTAR ENFEKSİYONU

Enfeksiyon kan seviyesindeki şekerin varlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu, vücudun vücut ısısını ve genelde nemli olan yerleri azaltır. Koltuk altı, üreme organları ve ağız gibi yerler. Yer kaşıntılı hale gelir ve eğer halledilmezse, döküntülere neden olur.

Kendine iyi bakman çok önemli, çünkü diğer seçenek genellikle ölüm gibi görünüyor. Ailenizi kolaylıkla çözülebilecek bir şey yüzünden krize sokmak istemediğiniz sürece, bir doktora görünüp kendinizi düzeltebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.