Bilmeniz Gereken 5 Cilt Kanseri Belirtileri

29.08.2019
710
Bilmeniz Gereken 5 Cilt Kanseri Belirtileri

Cildinizi yaz aylarında korumak, bulutlu havalarda bile, cilt kanseri arttığından, güzellik rutininizde ilk adım olmalıdır. Koruma ve önleme bir numaralı odak noktanız olmasına rağmen, cilt kanseri semptomları ve potansiyel belirtileri tespit etmek konusunda daha dikkatli olmak hayati olabilir. Unutmayın, bu yaz aldığınız her bronzluk ya da yanık cilt kanseri riskini artırabilir.

Dikkat etmeniz gereken 5 cilt kanseri belirtileri:

1. Ağrılı Köstebek

Köstebeğiniz aniden acı verici, kaşıntılı ve hassas hissetmeye başlarsa, bu iyi bir işaret değildir ve doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

2. Değişen Noktalar

Eğer yeni veya değişen kahverengi bir noktaya sahipseniz, kontrol ettirmek için kurul onaylı bir dermatolog ziyaret edin. 30 yaşına kadar yeni kahverengi lekeler geliştirmek normaldir, ancak bundan sonra her yeni noktanın değerlendirilmesi gerekir. Köstebeğinizin her iki tarafta aynı görünüp görünmediğini kontrol edin, pürüzlü kenarları olup olmadığını kontrol edin, köstebeğin rengini mi değiştirdiğini veya boyutunu mu değiştirdiğini görün.

3. Kalıcı Uyuz

2 haftadan fazla iyileşmeyen yaralar ve yaralar bir sorun olabilir. Bu skuamöz hücreli karsinomu temsil edebilir. Bazal hücreli karsinomlara benzer şekilde nadir görülür, ancak özellikle güneş yanığı öyküsü varsa daha genç hastalarda gelişebilir.

4. Tuhaf Darbelere

Moller, dikkat etmeniz gereken tek şey değil. Cilt üzerinde yeni bir ten renginde veya inci şeklinde bir yumru varsa, değerlendirilmelidir. Bazal hücreli karsinom olabilir. Güneşe maruz kalan bir bölgede yeni bir ten renginde veya pembe bir yumru fark ederseniz, değerlendirmek için kesinlikle bir dermatoloğa gitmelisiniz.

5. Pullu Cilt

Cilt kanseri aynı zamanda yamalı cilt şeklinde de ortaya çıkabilir. Aktinik keratozlar adı verilen kanser öncesi lezyonlar, küçük bir cımbız, kırmızı veya pembe bir bazda pullu lekeler olarak ortaya çıkar ve sıklıkla bir tırnakla alınabilir ancak daha sonra aynı yere geri döner. Eğer tedavi edilmezse, bu skuamöz hücreli kansere dönüşebilir. Cildinizi korumak için her zaman bir SPF kremi uygulayın ve bir şapka ve güneş gözlüğü takın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.