Bilim ispatladı! Bu yiyecekler kansersavar!

05.02.2019
64
Bilim ispatladı! Bu yiyecekler kansersavar!

Türkiye Ulus Sıhhati Kurumu’nun istatistiklerine göre, ülkemizde her sene 160 binden fazla şahıs kansere tutuluyor. Bu barbarca günde takribî 450 şahsa kanser teşhisi konduğu anlamına geliyor. Tablo her ne kadar korkunç gibi gözükse de, doğru beslenme silahını kullanarak kansere tutulma tehlikesini eksiltmek olası. Beslenme ve Perhiz Uzmanı İrem Gündoğan, kanser düşmanı yiyecekleri anlattı.

İşte yemeniz ve uzak durmanız gereken gıdaların listesi…

İŞİN SIRRI HAFTADA 150 DAKİKA EGZERSİZ

Kanserin yaradılışında genetik etmenlerin de tesiri mevzubahisi olmakla beraber sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları, beceriksiz fiziksel etkinlik, içki ve tütün kullanımı gibi kalıtsal olmayan etmenler ciddi tehlike unsurlarıdır. Amerikan Kanser Derneği American Cancer Society sıhhatli bir perhiz eşliğinde ideal kilo korunarak haftada en az 150 dk. orta yoğunlukta egzersiz yapılırsa, hayat boyu kansere tutulma tehlikesinin ehemmiyetli miktarda eksiltilebileceğini belirtmiştir. Tabi ki bunların yanı gizeme, içki ve tütün mahsullerinden uzak durmak da şarttır.

Organik olmayan yiyecek maddelerinde yüksek oranda kimyeviler olduğunu unutmayın. Bu sebeple en iyisi, mevsimin sebze ve meyvelerini harcamaktır. Bunun dışında unlu ve şekerli besinlerden uzak durulduğu Akdeniz tipi beslenme ve haftada yarım kiloyu geçmeyen et tüketimi, esas perhiz ilkeyi olmalıdır.

GÜNDE 3-4 TANE YİYEBİLİRSİNİZ

Kanserden korunmada tesirli yiyecekler, basit erişilebilir ve hemen hemen hepinizin mutfağında var.

• Sarımsak: Sarımsağın faal bileşeni olan di-alil-disülfidinin hem ur yaradılışını hem ur gelişimini yasakladığı bildirilmektedir.

• Omega 3 kaynakları Hamsi, istavrit, uskumru gibi yüzey balıkları: Haftada 2-3 kere harcanmasında fayda vardır.

• Ceviz: Her gün 3-4 adet harcanarak bu gıdaların koruyu özelliğinden faydalanılabilir.

Kırmızı meyveler Yaban mersini, bögürtlen, çilek, siyah üzüm: Yaban mersini, böğürtlen, çilek, siyah üzüm, nar gibi kırmızı meyveler, içeriğindeki fenolik ve flavonoid gibi biyoaktif bileşenler sayesinde anti-kanser özelliktedir. Günlük meyve tüketiminin vasati 2-3 porsiyon olduğunu düşünürsek bunun 1 porsiyonunu kırmızı meyvelerden seçim edilmelidir.

Brokoli/ Brüksel lahanası: Bu sebze gruplarının haftada 3 kere harcanmasının kansere karşı gözettiği tanımlanmıştır. Brokoli filizlerinde bulunan sulforofan ve indol-3 carbinolün ur hücrelerinin gelişmesini yavaşlatma tesiri çoğaldırmak için mide hassasiyeti bulunmuyorsa ham tüketimi önerilir.

Soya fasulyesi: Soya fasulyesi veya soya filizi östrojen hormonuna olan tesiriyle mesane kanserini önlediğine dair pek çok çalışma vardır. Ancak meme kanserinde sakınılması gereken yiyecekler grubunda yer almaktadır.

Yeşil çay: Yeşil çaydaki epigallokatesin-3-gallat ECGC basta olmak üzere katesin karışımlarının kanser önleyici tesirlerinin olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Kefir: Saccoromyces, steptoccoccus, cremoiris ve betabacterium caucasum gibi bazı faydalı mantar ve bakteri karışımlarını kapsayan kefir, immün sistemi kuvvetlendirerek gözetici tesir sağlamaktadır.

Zerdeçal: Zerdeçaldaki kurkumin maddesi, antiinflamatuvar ve antioksidan tesiri nedeniyle muhtelif kanser cinslerinin rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

BALIK SIHHATLİ AMA HANGİSİ?

Şekerli yiyecekler, kutulu mahsuller, sigara, iyi yıkanmayan sebzeler ve dip balıkları kansere davetiye çıkarabiliyor.

Yüksek arıtılmış sekerler: Yüksek arıtılmış şeker tüketimi hem kilo artısına neden olmaktadır Hem de obezite kanser için tehlike etkenlerinde ilk sıralardadır.

İslenmiş et mahsulleri: İslenmiş et mahsulleri salam, sosis, sucuk gibi gözetici olarak kullanılan nitrit ve nitrat nedeniyle kanserojen tesiri olan yiyeceklerdir.

Yıkanmamış sebzeler: Pestisit, BPA gibi kimyevilerden korunmak için çok iyi yıkanmalıdır.

Dip deniz mahsulleri: Deniz mahsulleri ve balıklardaki cıva gibi ağır metallerden korunmak için midye ve dip balıklarının tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Sigara: Bazı çalışmalara göre uzun müddet günde tek bir tane bile sigara içilmesi, kansere neden olabiliyor. Bu açıdan nargile, puro ve pipo gibi öbür tütün türevlerini içmek ve pasif içicilik de tehlike taşıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.