Bilim Adamları Nuh’un Gemisi’nin Yerini Buldular

03.01.2020
766
Bilim Adamları Nuh’un Gemisi’nin Yerini Buldular

Belgesel yapımcısı Cem Sertesen Nuh’un gemisi ile ilgili bakın ne dedi. Belgesel yapımcısı Cem Sertesen 42. Turizm etkinliklerinin düzenlendiği Ağrı Doğubeyazıt’ta katıldığı “Nuh’un Gemisi” isimli konferansta konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gemi kalıntılarının Doğubeyazıt’ta olduğundan bahsederek “İnsanlık tarihinin en büyük efsanesi olan Nuh’un Gemisi ile yalnız bizler değil, dünyanın dört bir yanından insanlar ilgileniyor. Avrupalısı, Asyalısı, Amerikalısı, herkes Nuh’un Gemisi’nin Türkiye’nin doğusunda olduğunu kabul ediyor ve bulunduğu şehir de işte Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi” diyerek açıklamalarda bulundu.

 

Nuh’ un Gemisi’nin Doğubeyazıt’ta olduğunu belirterek “Haftalar süren çalışmanın sonunda alınan yer altı radar görüntülerinde gemi gövdesi görüldüğü bütün çıplaklığıyla kanıtlandı.” dedi.

İlk olarak 1995 yılında gemi kalıntısını görerek dünyanın dikkatini çekmek amaçlı belgesel yapımına karar verdiğini “Nuh’un Gemisi’ni İlhan Durupınar keşfetti, Ara Güler ilk fotoğraflarını çekti ve 1985 yılında Doç. Dr. Salih Bayraktutan ilk bilimsel araştırmayı yaptı.

Haftalar süren çalışmanın sonunda alınan yer altı radar görüntülerinde gemi gövdesi görüldüğü bütün çıplaklığıyla kanıtlandı. Konuyla ilgili hazırlanan rapor, dönemin başbakanlığına verildi. Raporun final cümlesinde geçen yazıda İngilizce olarak, ‘Evet bu bir gemi oluşumu izidir. Gövdeyi gördük ve bir an önce bölgede arkeolojik çalışmalar başlatılmalı’ şeklinde bir ifade yer alıyordu.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.