UA-133710256-1

Beyin ihtiyarlamasını önleyen yiyecekler afallatıyor! İşte belleği genç yakalayan süper yiyecekler ve verimleri…

14.03.2019
900
Beyin ihtiyarlamasını önleyen yiyecekler afallatıyor! İşte belleği genç yakalayan süper yiyecekler ve verimleri…

Gün geçmiyor ki tabiatın bize sunduğu fantastik gıdaların yeni bir bereketi ortaya çıkmasın. Yapılan bie araştırma neticeyi beyinle alakalı oldukça donakaltıcı bir hakikati ortaya koydu. Lif ve protein kaynağı gıdaların sıhhatimize verimleri oldukça fazla peki bu gıdaların beynin ihtiyarlamasını yasakladığını söylesek… İşte belleğimizi genç yakalayan, çağımızın vebası bir hastalık olan alzheimerdan gözeten lif kaynağı süper sıhhatli yiyecekler ve beynimize verimleri…

“Daha fazla lif yemek beyin cerahatini Alzheimer, Parkinson vs. nasıl önler?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bedende bağırsak-beyin aksı ismi verilen bir mekanizma vardır. Bağırsak mikropları, yiyecek maddeleri üretmekten, bağırsak iltihaplanmasından ve beyni doğrudan etkileyen öteki bir hayli işlevden sorumludur.

Diyetinizde yüksek lif harcamanın, beyin irini ve buna bağlı beyin hastalıklarını eksiltici tesirinin olduğunu artık öğreniyoruz. Peki en iyi lif kaynakları nelerdir?

Fasulye

Fasulyeler müthiş bir lif kaynağıdır. Ölçüyü değişebilir fakat, muhtelif fasulyelerin kapsadığı lif ölçüyü genel olarak;

Siyah fasulye: 15 gram
Böbrek fasulyesi: 16 gram
Adzuki fasulyesi: 17 gram

Kuruyemişler

Lifler kuruyemişlerin cinsine göre değişiklik gösterir. En iyi lif kapsayan kuruyemişler;

Brezilya fındığı: 28 gram brezilya fındığının içinde 12 gram lif bulunuyor.
Çam fıstığı: Aynı biçimde, 12 gram lif bulunur.
Badem: 28 gram bademin içinde 4 gram lif bulunur.

Tohumlar

Sadece 2 yemek kaşığı keten tohumunda 4 gram lif bulunuyor. Yarım fincan ayçiçeği yağı da 6 gram lif içeriyor.

Bütün hububatlar

Bir Hayli insan, gluten hassasiyeti suratından muhtelif problemler yaşamakta. Bu surattan bütün hububatlar tüketilmelidir.

Kabak

Pişmiş meşe palamudu kabağının bir fincana denk gelecek biçimi, 9 gram lif kapsar. Aynı porsiyonda helvacı kabağı da içinde 7 gram lif bulundurur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.