Belli Aralıklarla Değiştirilmesi Gereken 7 Eşya

07.04.2019
205
Belli Aralıklarla Değiştirilmesi Gereken 7 Eşya

Günlük olarak kullandığımız pek çok eşyanın da bir kullanma süresi olduğunu çoğu zaman unutuyoruz. Zamanında değiştirilmeyen bu eşyalar sıhhatimizi riske atıyor. Daha fazla bilgi edinmek için bu yazımızı kesinlikle okuyun.

Yiyeceklerin son kullanma tarihine çoğu zaman dikkat ederiz ve bazen de uzun vakit harcayabileceğimiz gıdaları seçim ederiz. Bu gidişat, makyaj malzemeleri, losyonlar, talk pudraları ve insanların her gün kullandığı öteki eşyalar için de geçerlidir. Peki, belli aralıklarla değiştirmeniz gereken eşyalardan haberdar mısınız?

Ne zaman satın aldığınızı anımsamadığınız bu eşyalar, sıhhatinizi negatif etkileyebilir ve ilerde meselelere yol açabilir. Bu eşyaların neler olduğunu bildiğinizde şaşırabilirsiniz.

Belli Aralıklarla Değiştirilmesi Gereken Eşyalar

Aşağıdaki listeyi dikkatli bir biçimde okuyun ve yenilemeniz gereken eşyaların neler olduğuna karar verin.

1. Yastıklar

Zararsız gibi görünse de, yastıklar sizi hasta edebilir. Seneler geçtikçe yastıklar mikroplar, mitler, ölü tenler ve salyaların faize alanı haline kazançlar. Yastık kılıfınızı belli aralıklarla değiştirmek, yastıkta yaşayan mikroplardan kendinizi gözetmeniz için yeterli değildir. Yastıklarınızı senede bir değiştirmeye çalışın. Böylece sizi hasta edebilecek mikroplardan korunabilirsiniz.

2. Diş fırçası

Mantar, bakteri ve mikroplar diş fırçalarını üzerini artabilir. Diş fırçanızı bol su ile arının ve hemen kuruması için sallayın. Ayrıca, diş fırçası ne kadar uzun vakit kullanılırsa tesirini o kadar kaybeder. Bu sebeple 3 ayda bir diş fırçanızı yenilemelisiniz.

Şayet evinizde grip olan, ağzında veya boğazında enfeksiyon olan biri varsa, diş fırçalarınızı ayrı yerlerde muhafaza edin zira virüsler birinden diğerini atlayabilir. Eş biçimde, hastalıktan sonra diş fırçasını değiştirmek de iyi bir fikirdir zira mikroplar fırçaların içinde saklanarak sizi yine hasta edebilir.

3. Banyo lifleri

Ölü tenlerden kurtulmaya dayanakçı olan banyo lifleri, bakterileri, mantarı ve mikropları da muhafaza edebilir.

Bakterilerle dolu bir lifle bedeninizi arındığınızda enfeksiyon kapma tehlikeniz olur. Banyo lifinizi iyice arınmaya çalışın ve 4 ayda bir yenileyin.

4. Biberonlar

Hastalıkları önlemek için bebeğinizin biberonunu sık sık değiştirin. Şayet biberonun uç kısmı çatlamışsa, değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Şayet şişe plastikse, mikrop ve bakterileri tutuklama tehlikeyi çoğalır. Bu da, ne kadar devirirseniz yıkayın mikroplardan bütün anlamıyla kurtulamayacağınız anlamına kazanç.

Bu sebeple, bebeğinizin biberonunun sararmaya başladığını ve köşelerinde siyah noktalar oluştuğunu fark ederseniz, yeni bir biberon almalısınız.

5. Yatak

Hala çocukluk yatağında yatan biriyseniz veya 20 senelik konutluysanız ve hala aynı yatakta uyuyorsanız, kesinlikle yeni bir yatak almalısınız.

İyi yatmak istiyorsanız, iyi bir yatağa sahip olmalısınız. Seneler geçtikçe yataklar biçimini kaybeder ve kirlenir. 8-10 senede bir yatağınızı değiştirmelisiniz. Yastıklar gibi, yataklarda da bizim için iyi olmayan bakteriler ve mikroplar birikir.

6. Dezenfektanlar

Temizlik mahsullerinin de son kullanma tarihi vardır. Şayet buna dikkat etmezseniz, tesirlerini kaybederler ve işe haylaz hale kazançlar.

7. Havlular

Sürekli nemli oldukları için, banyo havlularında da bol ölçüde mikrop ve bakteri bulunur. Havlularınızı iyice kuruttuğunuzdan emin olun ve en az haftada bir defa değiştirin. Hiçbir havluyu 2 seneden fazla vakitle kullanmayın.

Belli Aralıklarla Değiştirilmesi Gereken Mahsuller

Bu listeye pek çok şey ilave edilebilir ancak biz basılı bir son kullanma tarihi olmasa da belli aralıklarla kesinlikle değiştirmeniz gereken eşyalardan bahsedeceğiz zira vaktine dikkat edilmediğinde bu mahsuller işe haylaz hale kazanç ve mikropların bulaşmasına yol açabilir.

  • Böcek ilaçları
  • Alkol
  • Hidrojen peroksit
  • Güneş kremi
  • Baharatlar
  • Tarak
  • Terlik
  • Spor kundura
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.