Baş Parmağının Yanında Oluşan Bünyon Nasıl Geçer?

03.01.2020
10.431
Baş Parmağının Yanında Oluşan Bünyon Nasıl Geçer?

Ayak baş parmağının yanında oluşan kemik çıkıntısı bünyon, ilk oluştuğu anda önlem alınması gereken bir rahatsızlık. İşte bünyon tedavisi için öğrenmeniz gereken 6 etkili yol…

BÜNYON NASIL TEDAVİ EDİLİR? BÜNYON NASIL GEÇER?

Masaj topu kullanın

Masaj topunu ayağınızın altına koyun ve yuvarlayın. Topuğunuzdan hafifçe bastırarak masaj topunu yavaş yavaş ayak parmaklarınızın arasına alın.

İleri geri hareketlerle özellikle ayak baş parmaklarınıza ve bünyonun olduğu bölgeye masaj yapmaya devam edin.

Stilettolardan uzak durun

Bünyon rahatsızlığını yasaklamak istiyorsanız ilk yapacağınız şey uzun topuklu stilettolardan uzak durmak olmalı. Uzmanlar sıkı ve yüksek topuklu ayakkabılar giymenin kemiğin bu darbeleri almasına daha çok katkı sağladığını bildiriyorlar.

Sonrasında da özellikle fazla yağ barındıran besin tüketiminden bırakmanız gerekiyor. Zira fazla kilolar, bünyon oluşumunu hızlandırıyor…

Ayak egzersizleri yapın

Ayağınızı yere basın ve adım atar gibi parmak uçlarınızda yükselin.

Bunu birkaç defa yineledikten sonra ayağınıza bir lastik sarın ve ayak parmaklarınızla lastiği açmaya çalışın. İki ayağınıza da uygulayın.

Ayak sağlığınıza dikkat edin

Ayaklarınıza aromatik terapi uygulayın ve hijyenine dikkat edin. Bu aromatik tedaviler, bitkinlik attığı için kemiklerinizin de rahatlamasına neden olur.

Buz uygulayın

Ağrıyı ve irini rahatlatmak için buz tedavisi iyi bir alternatiftir. Soğuk geçici olarak sinir uçlarını etkiler ve ağrılardan gevşeme sağlar.

Ince bir havluya bir avuç ezilmiş buz koyun ve sarın. 5-10 dk süresince etkilenen alan üzerine yerleştirin. 10 dakikada bir mola verin ve prosedürü 2 veya 3 defa daha yineleyin. Bu yöntem gerekirse bir kaç kere uygulanabilir.

Asprini deneyin

Aspirin hastalıklı bölgedeki batma ve ağrıyı eksiltebilir. Ayrıca, nasır ve fazla dokuları önlemek için etkilenen alanı yumuşak tutar.

Ilık su ile dolu ufak bir küvet içinde 2-3 aspirini çözün. Ayaklarınızı su soğuyana kadar bu suda bekletin.

Ayağınızı kurulayın ve sıcak zeytinyağı ile masaj yapın.

Yöntem ağrıyı eksiltmek için günde bir ya da iki defa yineleyin.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla bireyin yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.