Baş sızısı için 10 natürel çözüm!

07.02.2019
65
Baş sızısı için 10 natürel çözüm!

Baş sızısı zamanla fantastik ve çekilmez hale geliyor. Günlük yaşantımızda da negatif etkileyen baş sızısı, kimi zaman çok şiddetli kimi zaman ise daha hafif olabiliyor. İlaç almak yerine baş sızısını geçirecek natürel çözümler bulmak sıhhat için de çok daha iyidir. İşte sizler için derlediğimiz baş sızısına iyi gelen natürel yollar…

Kronikleşen baş sızıları için kesinlikle hekim tetkiki olunması gerekir. Sıradan baş sızılarını ise ilaçsız da geçirmek olasıdır. Peki baş sızısından nasıl kurtulunur? Sık sık baş sızısı yaşayanlar ne yapmalılar?

LAVANTA

Sakinleştirici ve mutluluk verici tesiriyle öğrenilen lavanta baş sızısı için oldukça tesirlidir. Lavanta kokusu baş sızısı ve migren bulgularını en aza indirir. Özellikle stres kaynaklı baş sızıları için bir kadeh suya lavanta yağı damlatarak bu karışımı koklamak iyi gelecektir.

NANE- LİMON

Ferahlatan ve gerginliği alan özelliğiyle dikkat sürükleyen nane-limon karışımı hazırlayın. Pak bir bezi bu suda nemlendirin, sıktıktan sonra alnınıza koyun ve bekletin. Bu harekâtı sık sık yineleyebilirsiniz. Öbür bir teklif ise nane yağını koklamak olacaktır.

ZENCEFİL

Sızı kesici özelliği bulunan zencefil seçim edilecekler arasındadır. Özellikle zencefil çayı harcamak baş sızısını oldukça gevşetecektir. Zencefilin beden üzerinde de çok verimli ve pozitif tesirleri bulunduğu unutulmamalıdır.

SICAK SU VE BUZ TORBASI

Evet yanlış dinlemediniz ikisi bir arada, hem sıcak su hem de buz torbası. Ensenize buz torbasını koyarken ayaklarınıza sıcak su torbasını yerleştirmeniz ağrınıza gevşetir. Nedeni ise bedenin kan akışının değişerek damarların rahatlamasıdır.

KAHVE

Günde bir kadeh içilen kahvenin sızı kesici özelliği olduğu öğrenilir. Yalnız kahveyi sık harcamamaya dikkat edilmesi gerekir. Uzmanlar ise genellikle sade bir Türk kahvesinin içilmesini önermektedir. Bu sayede öbür verimlerinden de yararlanılır.

ILIK SUYLA DUŞ

Gerilim ve stres tipi baş sızılarında en etmen çözümlerden biri de ılık suyla duş almaktır. Bedeni tamamen hafifleten duş sonrası nazal yollar açılacak baş sızınızın da çok ivedi rahatladığını kendiniz de fark edeceksiniz.

AÇIK HAVA

Baş sızısı yaşadığınızda kısa bir mola vererek dışarı çıkmak sizi oldukça hafifletecektir. Daha fazla alınan pak hava ve oksijen baş sızısını geçirir. Dışarı çıkma ihtimaliniz yoksa da pencereyi açarak bulunduğunuz etrafı bir vakit havalandırmak da büyük fark yaratacaktır.

MASAJ

Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına doğru cildinizi gererek masaj yapmanız önerilir. Uzmanların da öneri ettiği bu usul ile baş sızınız hafifleyecektir.

KARANLIK VE SESSİZLİK

Baş sızısı bazen çok fazla rahatsız edici ışıklara maruz kalmak ve yoğun hengameli civarlarda bulunmaktan kaynaklanır. Bunun için az ışık alan ve suskun olan bir yerde kısa da olsa azıcık dinlenmek baş sızınıza iyi gelecektir.

YATMAK

Düzenli uyku baş sızısıyla doğrudan ilişkilidir. Yeterli uykuyu alamayan beden değişik tepkiler göstermeye başlar. Başınız ağrıdığınızda kısa süreli de olsa gözlerinizi kapatmak hatta yatmak çok hafifletecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.