Bakın Tuvalet Kağıdı Olmadan Önce İnsanlar Ne Yapardı ?

09.10.2020
1.744
Bakın Tuvalet Kağıdı Olmadan Önce İnsanlar Ne Yapardı ?

Çin, on dördüncü yüzyılda toplu tuvalet kağıdı üretiyordu, ancak Batı dünyasında yalnızca 1800’lerin ortalarında ortaya çıktı. Ancak, devrim niteliğindeki ürünü popüler hale getirmek biraz zaman ve çaba gerektirdi. İnsanlar geleneksel yöntemlere bağlı kalmayı tercih ettiler ve banyo hijyenlerini korumak için her türlü beklenmedik maddeye başvurdular.

1. mısır koçanı

1700’lerde yerli Amerikalılar ve sömürgeciler , hijyenik ihtiyaçları için kuru boşaltılmış mısır koçanı kullandılar . Bu, mısırın bol olması ve yumuşak, emici özelliklere sahip olmasıyla açıklanabilir. Muhtemelen yumuşak kağıt kadar gelişmiş değil, ancak yine de diğer şeylerden daha güvenli ve daha rahat.

2. Kar

Daha soğuk bölgelerde yaşayan insanlar (Inuits gibi), dışkılamadan sonra karı temizleme malzemesi olarak kullandılar . Bu yöntemin dezavantajı açıktır (soğuk). Ancak kar bu şekilde günlük olarak kullanılırsa vücut buna alışabilir. Bu yöntem, görünüşte egzotik olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde en sıhhi yöntemlerden biridir.

3. Taşlar

Taşlarla silme, en eski banyo tekniklerinden biridir. Eski zamanlarda insanlar, taşlar ve diğer doğal malzemeler de dahil olmak üzere çevrelerinde özgürce ve kolayca bulabileceklerini seçtiler . Elbette modern bir bakış açısından en rahat yöntem değil. Ama yüzyıllar önce başka hiçbir şey işe yaramadığında muhtemelen iyi bir çözümdü.

4. Çubukta sünger

Antik Roma’daki insanlar, günümüz tuvalet kağıdına tersoruim , sopaya monte edilmiş bir sünger şeklinde bir alternatife sahipti . Tersorium Seneca’nın yazılarında bile bahsediliyor, ancak tam olarak nasıl kullanıldığı hala tartışmaya açık. Büyük olasılıkla, ortak kullanımdı ve kullanımdan sonra sirke veya tuzlu su ile temizlendi ve sonra yeniden kullanıldı. Bununla birlikte, tuvalet kağıdı olarak değil, tuvalet fırçası olarak kullanılması ihtimali vardır.

5. Paçavra

Erken Amerika ve Avrupa’da insanlar tuvalete gittikten sonra kendilerini silmek için eski bezleri kullandılar . Bu tür paçavralar yıkanabilir ve yeniden kullanılabilirdi, ancak sonunda kanalizasyona ulaştılar. Malzemenin yumuşaklığı bu yöntemin avantajlarından biridir. Bununla birlikte, paçavraların tekrar kullanılabilir olması fikri, sağlık sorunları nedeniyle tartışmalıdır.

6. Kum veya kir

Farklı iklim koşulları, çeşitli hijyen yaklaşımlarını zorunlu kıldı. Başka hiçbir şeyin bulunmadığı kurak yerlerde, insanlar arkalarını temizlemek için avuç dolusu kum veya kir kullandılar. Bu muhtemelen çağdaş insanlar için en az rahat ve hijyenik uygulamalardan biridir. Yine de atalarımız sahip oldukları kaynaklardan yararlanmak zorunda kaldılar.

Size en özel yöntem hangisi ?  hangisini kullanırsınız?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.