Baharatlı Yiyecekler Yediğinizde Vücudunuza Ne Olur?

28.09.2020
355
Baharatlı Yiyecekler Yediğinizde Vücudunuza Ne Olur?

Bazı yemekler o kadar baharatlıdır ki, şeflerin gözlerinin yanmaması için yemek pişirirken gaz maskesi takması gerekir. Sıcak yemek yemenin tüm vücut üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. Ancak pek çok insan yüzleşmek zorunda kalacakları olumlu ve olumsuz etkilerin farkında değil.

1. Kilo verebilirsiniz

Baharatlı yiyecekler yemek biraz fazla yağ yakmanın kolay bir yoludur . Hiçbir şey egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz, ancak biberde bulunan kapsinoidler zarar veremez. Enerji tüketimini artırmaları ve vücut yağını azaltmaları ile bilinirler.

2. Ağrıya toleransınız artacaktır

Bazı insanlar için baharatlı yiyecekler yemek kendi başına acı verici olduğu için inanması zor. Ancak uzmanlar, kapsaisinin beynimizde acı veren duygulardan sorumlu olan özel bir maddeyi hedef alabileceğini öne sürüyor . Acıyı görmezden gelmek için beynimizi kandırır, sıcak şeylerden korkmayanlar için güzel bir bonus.

3. Bağışıklık sisteminiz gelişecektir.

Sıcak yemeklerin tadını çıkarırken vücudunuz antioksidanlarla zenginleşir. Antioksidanlar bizi vücudumuza saldıran mikroplardan koruduğu için özellikle grip mevsiminde faydalıdır. Zaten kendini havanın altında hissediyorsanız , bağışıklığınızı güçlendirmek için acı biberle bir şeyler pişirin.

4. Şeker tüketiminiz azalacaktır.

Şekerin sağlığınız için korkunç olduğu artık bir sır değil , ancak miktarını azaltmak kolay değil. Uzmanlar, zaman zaman menünüze baharatlı yemekler eklemenin şeker arzusuyla savaşmaya yardımcı olabileceğini söylüyor . Bu, dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir bardak portakal suyu içmeye benzer baharatlı bir şey yedikten sonra, genellikle tatlı bir şey istemeyiz. Acı sosu geçmek için bir neden daha!

5. Damak tadınız zarar görür

Sıcak yemek arzusunun olumsuz sonuçlarını ilk hisseden diliniz olacaktır. Diliniz kavurucu bir his hissedecek ve bu sadece bir his değil, gerçek bir yanık olacak. Bu nedenle, eskisi kadar çok tadı tadamayacaksınız, ancak endişelenmeyin, bu sadece geçicidir. Uzun süre her gün çok fazla baharatlı yiyecek yemediğiniz sürece tat reseptörleriniz iyileşecektir.

6. Alerjik reaksiyona neden olabilir

Bazı insanlar baharatlı bir akşam yemeği yedikten sonra sabah şişmiş bir yüz ve kaşıntı yaşadıklarını söylüyor. Bu, biberlerin alerjiye neden olma olasılığı yüksek olduğu için olabilir . Bazı insanlar için bu tepki, vücudun baharatlara verdiği doğal tepkidir . Neden olduğunu ve nasıl önleneceğini anlamak için bir doktora görünmek gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.