Bacaklarınızda yada vücudunuzda bu şekilde kızarıklıklar var ise işte çözümü

24.08.2020
3.102
Bacaklarınızda yada vücudunuzda bu şekilde kızarıklıklar var ise işte çözümü

Pek çok insan sadece belirli bölgelerinde değil, bacaklarında da siyah noktalar ve genişlemiş gözeneklerle mücadele eder. Kırmızımsı kabuk ve çilek tohumlarını andıran küçük koyu lekeler nedeniyle bu yaygın duruma çilek bacağı denir. Bu lekeler, yağ, bakteri ve ölü deri karışımı içeren saç kökleri veya genişlemiş gözeneklerdir. Tıraştan sonra bu açığa çıktığında, hava yağla temas eder ve oksitlenir ve koyulaşır.

Tıraş olmak

“Çilek bacakları” genetik bir durum olarak kabul edilmesine ve en sık vücut kılları kalın olanlarda görülmesine rağmen, bu can sıkıcı durumun ana nedenlerinden biri tıraştır. Eski bir tıraş bıçağıyla veya tıraş kremi olmadan tıraş oluyorsan, tıraş bıçağı yanması ciltte tahrişe neden olabilir. Tahrişe tepki olarak saç kökü çevresindeki cilt koyulaşır ve bacaklarınızda siyah noktalar belirir.

Folikülit

Folikülit, saç köklerinin iltihaplandığı yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Pek çok şekli vardır ve çilek kabuğu görünümüne neden olabilir. Hafif bir folikülit formu, jilet darbelerinden kaynaklanır. Bu, iç içe geçmiş tüylere yol açar ve çilek bacaklarının ortaya çıkmasına neden olan şey olabilir.

Kuru cilt

Aşırı kuru cilt gözeneklerin koyulaşmasına neden olmasa da, sizi tıraş bıçağı yanması ve tahriş geliştirmeye karşı daha savunmasız hale getirir . Cildin kuruluğu da koyu renkli tohum benzeri lekelerin daha görünür olmasını sağlar. Cildiniz nemsiz kaldığında çilek bacak görünümü daha kolay gelişir.

Çilek bacaklarından kurtulmanın yolları

Doğru şekilde tıraş olmak

Tıraş olmadan önce cildinizi ve saçınızı yumuşatmak için ıslatın ve bir tıraş kremi veya jeli sürün. Jiletin her hareketinden sonra durulamayı unutmayın ve tahrişi en aza indirmek için bıçağınızı düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. “Çilek bacakları” görünümüne yol açabilecek tıraş bıçağı darbelerini ve yanıkları önlemeye yardımcı olmak için kılların uzadığı yönde tıraş edin.

Düzenli olarak peeling yapmak

Kese yardımcı olur kaldırmak ölü deriyi ve daha kolay yeni saç büyümesini kolaylaştırır. Batık tüylerin önlenmesine yardımcı olur ve çilek bacaklarının görünümünü azaltabilir. Düzenli pul pul dökülme, çilek bacaklarının tekrar etmesini önlemeye de yardımcı olur.

Profesyonel tedavi

Ev ilaçları etkili değilse, elektroliz ve lazer tedavisini içeren çilek bacakları için tıbbi tedavi seçeneklerini deneyebilirsiniz. Elektroliz , tahriş olmuş saç köklerini hedef almak ve saçın büyümesini durdurmak için elektrik kullanır. Büyümüş tüyleri önler ve çilek bacaklarının oluşma olasılığını azaltabilir. Lazer tedavisi , aynı anda birden fazla kıl kökünü hedef alan güvenli bir epilasyon yöntemidir.

Hiç çilekli bacak durumunu yaşadın mı? Bu sorunu azaltmanın başka yollarını biliyor musunuz? bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.