B12 vitamini beceriksizliğinin 5 bulgusu

27.03.2019
1.086
B12 vitamini beceriksizliğinin 5 bulgusu

Asap sistemi ile beden sıhhatinin korunması açısından ehemmiyetli bir yere sahip olan B12 vitamini, bedende noksan olduğu ve temkin alınmadığında ciddi sıhhat meseleleri oluşabiliyor. Bitkinlik, unutkanlık ve bunalımın sebepleri arasında olan B12 vitaminin beceriksizliğinin dışarıdan yardım rehabilitasyonunun sağlanması gerekiyor. Uz. Dr. Muharrem İngeç, B12 vitamini beceriksizliğinin neden olabileceği sıhhat meseleleri ve B 12 beceriksizliğinin rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

SAĞLIKLI ASAP SİSTEMİNİN İÇİN EHEMMİYETLİ

Enerji imali, bedende Deoksirübo Nükleik Asit birleşimi, kırmızı kan hücresi üretimi, asap sistemi ve beyin işlevleri için son derece ehemmiyetli olan B12 vitamini, asap dokusunun sıhhati için de lüzumlu olan bir vitamindir. İçeriğinde protein olan hayvansal kaynaklı yiyeceklerde bulunan B12 vitamini, midede sindirim sırasında mide asidinin tesiriyle proteinden ufaladıktan sonra bağırsaktan kan dolaşımına geçmektedir. Tavuk, kırmızı et, balık, karaciğer, yumurta, süt, peynir ve yoğurt ile bazı sebze ve meyveler, suda çözünebilen özellikteki B12 vitamini bakımından zengindir. Vejetaryen ve vegan beslenenlerde bedenden eksiliyor

B12 BECERİKSİZLİĞİNİN GÖRÜLDÜĞÜ TEHLİKE GRUPLARI ŞÖYLE SIRALANABİLİR:

1- Vejetaryen veyahut vegan tipi beslenme alışkanlığına sahip bireyler,
2- Chron ve çölyak hastası olanlar,
3- İçki ve uyuşturucu bağımlıları,
4- Eksik ve balanssız beslenen çocuklar,
5- Hamilelik sürecinde olan anne adayları,
6- İleri derece diyabet hastaları,
7- 65 yaş üzerindeki bireyler

B12 DÜŞÜKLÜĞÜNÜ BEDENDEKİ BAZI BELİRTİLER GÖSTERİYOR

1- Baş dönmesi ve güç kaybı,
2- Çarpıntı ve soluk darlığı,
3- İştah kaybı, ishal veya kabarıklığın yanı sıra kabızlık gibi sindirim sistemi meseleleri,
4- Aft olarak öğrenilen ağız içindeki yaralar, dilde kızarıklık ve çok sık kanayan diş etleri,
5- İleri yaşta adresleri ve bazı kolay olguları andıramama, zekâsal bitkinlik, endişe bozukluğu gibi bulguların sebebi B12 noksanlığı olabilmektedir.

HAP VEYAHUT ENJEKSİYONLA YARDIM REHABİLİTASYONU

B12’nin bedende noksan olduğu kan sayımıyla tanımlanmaktadır. İleri yaşta ortaya çıkma tehlikeyi yüksek olduğu için 50 yaşından sonra kumpaslı kan testleri ile B12 seviyeleri takip edilmelidir. B12 vitamini, değişik B vitaminlerinin aksine bedende üretilememekte ve dışardan dayanak olarak alınabilmektedir. B12 vitamininin damar yoluyla bedene verilmesi, ağızdan alınan tabletlere göre daha tesirlidir. Bazı gidişatlarda, dışarıdan B12 vitamini yardım rehabilitasyonlarının yan tesirleri de ortaya çıkabilir. Enjeksiyon bölgesinde kaşıntı ve kızarıklık, ishal, bedende şişme hissi ve sızı hafif yan tesirlerdir. Kumpassız kalp atımı, ayaklarda şişme ve adale krampları ise enjeksiyonun ağır yan tesirleri arasında yer alır ve zaman kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna müracaat etmeyi gerektirir. Bedende fazla olan ve kullanılmayan B12 vitamini idrarla atılabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.