Aynı Giysileri 2 Gün Üst Üste Giyerseniz Bakın Ne Olur

26.01.2022
212
Aynı Giysileri 2 Gün Üst Üste Giyerseniz Bakın Ne Olur

“O tişörtü sadece bir kez giydim, kesinlikle tekrar giyebilirim!” Çoğumuz kıyafetlerimize koklama testi yapmaktan ve onları her gün giymekten suçluyuz. Ancak kıyafetleriniz güzel koksa bile ter ve bakteri ile kaplıdır ve günlük olarak değiştirmezseniz bu bazı hoş olmayan sonuçlara yol açabilir.

1. Vücutta akneye neden olabilir

Her gün çamaşır yıkamak yorucu görünüyor, ancak sırtınızda veya göğsünüzde sivilcelerle mücadele ediyorsanız, kıyafetlerinizi her gün değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Kirli giysiler, vücudunuzdaki kılların bulunduğu bölgelere aktarılan teri ve bakterileri toplayarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ölü deri hücreleriyle birleşen ter tahrişe neden olabilir ve sırtınız, uyluklarınız ve hatta kalçalarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her yerinde sivilceye neden olabilir.

2. Hoş olmayan vücut kokusuna neden olabilir

Çamaşır gününüzü mümkün olduğunca uzatmak istiyorsanız, bunu tamamen anlıyoruz. Ancak kıyafetleriniz koltuk altı teri gibi taze olmayan kokularla temas ediyor. Mikroplar ve bakteriler teri sever ve ikisinin birleşimi hoş olmayan vücut kokusuna yol açar.

3. Kendinizi başkalarının mikroplarına maruz bırakıyor olabilirsiniz

Bütün gün kendi vücut yağlarınıza ve bakterilerinize maruz kalmak bir şeydir, ancak diğer insanların bakterileriyle sarmalanmak tamamen farklı bir şeydir. Hepimizin cildimizde bakteri var ve kıyafetlerimize bulaşan mikropların çoğu kendi vücudumuzdan geliyor. Ancak, başka insanlardan kıyafetlerinize mikrop kapmak da mümkündür ve genellikle zararsız olmalarına rağmen, özellikle cilt problemleriniz varsa, bazıları enfeksiyona neden olabilir.

4. Size kızarıklık verebilir

Cildinizde kaşıntılı bir kızarıklık fark ettiyseniz, bu size kıyafetlerinizi daha sık değiştirmek için motivasyon verebilir. Giysiler cildinizle yakın temas halindedir ve kirli giysiler cildinize sürtünüyorsa kumaşa hapsedilen yağlar ve bakteriler ciltte tahrişe neden olabilir . Her türlü elyaf cildinizi tahriş edebilir, ancak sentetiklerden yapılmış giysiler, doğal elyaflar kadar iyi nefes almadıkları için ciltte daha kaba bir his bırakır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.