UA-133710256-1

Ayak üşümesi neden olur?

02.02.2019
68
Ayak üşümesi neden olur?

Ayak üşümesinin sebebinin genellikle soğuk hava ve anemiden olduğu söylenmektedir. Ancak cılız kan dolaması veya bazı sıhhat meseleleri ayak üşümesini alana getirebilir. Ayak üşümesi neden olur sualinin yanıtını merak ediyorsanız sizler için incelediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz. İşte ayak üşümesi neden olur sualinin yanıtı…

Ayak üşümesinin birkaç değişik sebebi vardır. Bazen en kolay neden, sıcaklık noksanlığıdır. Şayet kot pantolon ve tişört giyiyorsanız ve ayaklarınız üryansa, evvel soğuğa maruz kalabilecekleri anlamına kazanç. Bununla beraber, başka nedenler de vardır. Ayak üşümesinin sebeplerini merak ediyorsanız altta vermiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Ayak üşümesi neden olur?

Cılız dolaşım

Bu soğuk ayakların en yaygın sebeplerinden biridir. Makûs dolaşım, ayaklarınızın kumpaslı olarak soğuk olmasına neden olur. Dolaşım problemleri, kalbin yeterince süratli bir biçimde bedenden kan pompalaması için çaba ettiği bir neticeyi de ortaya çıkabilir. Makûs dolaşım, sedanter hayat stilinden çok fazla oturmanın neticeyi olabilir. Tam gün bir masada oturursanız, bunu yaşayabilirsiniz. Sigara içmek de dolaşım bozukluğuna neden olabilir.

Kansızlık

Kansızlık, kırmızı kan hücreleri noksanlığınız olduğunda büyür. Bu özellikle şiddetli kansızlık hadiselerinde soğuk ayakların başka bir yaygın sebebidir. Aksi halde çok sıhhatli insanlarda dahi demir noksanlığı kansızlığı oluşabilir. Perhiz farklılıkları ve dayanakları alarak oranla basitçe rehabilitasyon edilebilir.

Hipotroidi

Bu gidişat tiroid az olduğunda ve yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu bedenin metabolizmasına mani olur. Metabolizma hem kalp atışı hem de bedenin sıcaklığını hakimiyet ettiği için, düşük bir tiroid, dolaşım ve soğuk ayakların eksilmesine katkıda bulunabilir.

Soğuk ayakların öbür daha az yaygın sebepleri şunlardır:

  • Periferik vasküler hastalık veya plaklara bağlı atardamarların daralması
  • Kan damarlarının spazm olduğu Raynaud fenomeni
  • Sinirlerde zarar alana gelmesi

Yüksek stres

Yüksek stres ve anksiyete gidişatında olmak soğuk ayaklara neden olabilir. Bedenin strese veya asaplılığa karşı natürel tepkilerinden biri, adrenalini kan dolaşımına pompalamaktır. Stres ve gerginliğin eksiltilmesi, bu vaziyetlerde semptomların eksilmesine dayanakçı olabilir.

Şeker hastalığı

Sıklıkla görülen yüksek kan şekeri seviyeleri, atardamarların daralmasına ve dokularda kan akışının eksilmesine neden olarak soğuk ayaklara neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.