Ayak kokularından kurtulmak için 11 yöntem

15.01.2020
641
Ayak kokularından kurtulmak için 11 yöntem

Stres, hiperhidroz ve maya enfeksiyonları terlemeye neden olarak bakteri çoğalmasına dolayısıyla kötü kokulara neden olacaktır.

Bu yazımızda size ayak kokusundan kurtulmamız için 11 farklı yöntemden bahsedeceğiz.

1. Bakterilere üreme imkanı vermeyin

Bakteriler genel olarak tırnak altı ve sertleşmiş cilt bölgelerinde üreme imkanı bulur. Banyo sırasında ayak tabanlarınızı ponza taşı ile sürtün. Tırnak uzunluğunu da önemlidir. Mümkün olduğunca kısa olmasına dikkat edin.

2. Yıkandıktan sonra parmak aralarınızı silin

Podogoglar duş sonrası ayakların ve özellikle parmak aralarının nemli kalmasımın bakteri üreme sine neden olduğunu, parmak aralarını havlu ile kurulamanızı tavsiye ediyor.

3. Ayaklarınızı demlenmiş çay içerisinde bekletin

Malzemeler

  • Çay ( 3 çay kaşığı)
  • 1 lt sıcak su
  • 2 litre soğuk su

1 litre sıcak su içerisinde demlediğiniz çay üzerine 2 litre soğuk su ekleyerek leğen içersinde karıştırın. Ayaklarınızı içerisine sokarak 15-30 dakika bekletin. Çay İçeriğinde bulunan tanenler bakterileri yok ederek terlemeyi azaltacaktır.

4. Elma sirkesi

200 ml ılık su içerisine 0.5 litre elma sirkesi ekleyin. Çözelti içerisine batırdığınız gazlı bezi ayaklarınıza 20 dakika kadar uygulayın. Kendi halimde kuruması sağlayın.

5. Aromaterapi yağları kullanın

Aromaterapi yağları mevcut kokuyu gizleme yanında bakterisidal özelliğe sahiptir. Lavanta yağını ayaklarınız için kullanabilirsiniz.

3-4 lt su içerisine 2 damla lavanta yağı damlatın. Hazırlamış olduğunuz solisyonun içerisinde 10-15 dakika ayaklarınızı bekletin.

6. Çoraplarınızı ters çevirerek yıkayın

Sentetik olmayan çorapları tercih etmelisiniz. Yıkama esnasında çoraplarınızı ters çevirerek yıkamaya özen gösterin.

7. Evinizde yalınayak gezinin ve dışarıda giydiğiniz çorapları eve gelince çıkartın

Dışarda giydiğiniz veya nemli olan çoraplarınız ev içerisinde yerden bakteri toplayacaktır.

8. Terlemeyi önleyici madde kullanın

Duş sonrası kuru cilde terlemeyi önleyici madde kullanabilirsiniz.

9.Bir uzmandan yardım alın

Koku yanında kaşıntı ve soyulma gibi durumlarda sözmkıçonudu ise bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Saçkıran, parazit mantarlarının neden olduğu rahatsızlıklar veya enfeksiyon olabilir.

10. Ayakkabılarınızı dezenfekte edin

Dışını güzelce yıkadığınız ayakkabılarınızı tabanlı ve bağcıklarını antiseptik çözelti içerisine batırın. Ayakkabınızın içerisini de antiseptik çözelti içerisine batırdığınız pamuk ile silin.

11. Ayakkabınızı kuru tutun

İmkanınız varsa iki çift ayakkabı kullanın. Gün aşırı değiştirerek ayak sağlığınız ve koku problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa elektrikli kurutma makineleri yada içerisinde koyacağınız eski gazete kağıdı da nemi çekecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.