Aşırı Terleyenler İçin İnanılmaz Çözümler

14.01.2020
258
Aşırı Terleyenler İçin İnanılmaz Çözümler

Sizinde gömlek yada tişörtünüz de bu tür lekeler varmı?

Çok sıcak bir günde bisiklete bindiniz yada bir arkadaşınızla gittiğiniz spor salonunda yorucu egzersiz sonrası aşırı terlediğinizi farkederseniz. Hemen endişelenmenize gerek yok. Günlük rutin yaptığınız davranışlara devam edebilirsiniz.

Terleme’nin nedenleri

Aşırı terleme’nin bir çok nedeni olabilir. Hava çok sıcak iken bisiklete bindiniz yada bir arkadaşınızla spor salonunda aşırı egzersiz yaptınız. Yada kullanmakta olduğunuz ilaçların yan etkileri, menopoz, aşırı kilolu bir yapıya sahip olmanız, korku, endişe, stres ve uyarılma gibi duygular sizin terlemenize neden olabilir.

Diğer insanlardan daha fazla terlediğinizi mi düşünüyorsunuz? Her insan vücudunun aynı olmadığını söyleyebiliriz ancak terlemenin nedenini bulmak da bir o kadar zordur. Terlemenize neden olan davranışları tespit ederek bu hareketlerden kaçınmak da bir yoldur.

Aşırı terlemeyi önlemek için ne yapabilirsiniz?

İlk olarak sizin aşırı terlemenize neden olan hareket ve davranışlar nelerdir onu tespit etmelisiniz. Aşırı kiloya sahipseniz kilo vererek terlemeyi azaltabilirsiniz. Korku yada stresli misiniz? Terlemeyi durdurmak için sorunun kaynağını tespit etmelisiniz. Aşağıdaki maddelere de dikkat ederek terlemeyi azaltabilirsiniz :

  • Üzerinize rahat olan pamuk, yün yada keten kumaş kullanılarak yapılmış giysiler giyin.
  • Kafein ve alkolü aşırı tüketmeyin
  • Aşırı baharatlı yiyecekler yemeyin
  • Kıyafetlerinizi düzenli olarak değiştirin
  • Alüminyum tuzlarını içeren bir deodorant kullanabilirsiniz.
  • Düzenli olarak yıkanın ve az miktarda sabun kullanmaya dikkat edin
  • Yıkanmadan sonra iyice kurulandığınızdan emin olun.

Yukarıda ki maddelere dikkat ettiniz ama hala aşırı terliyor iseniz bir uzmandan yardım alarak terleme nedeninizi bulmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.