Artık İlaçlara Son Öksürük Şurubundan Çok Daha Etkili

18.12.2019
8.104
Artık İlaçlara Son Öksürük Şurubundan Çok Daha Etkili

Öksürük akciğer enfeksiyonlarındaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar. Kuru gıcıklı öksürük, pek ciddi bir sorun olmamakla beraber, sebebi her zaman bilinemez. Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının geriye giderek solunum borusunu tahriş etmesinden dolayı olabilir.

Vücudun ana soluk borusuna yabancı bir cisim kaçmışsa bunun atılmasına yönelik bir mücadele olarak da kuru öksürük görülebilir. Çocuğun etrafında sigara içiliyorsa, sigara dumanı, çocuğun solunum yollarını tahriş ederek kuru öksürüğe neden olabilir. Kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açabilir.

Neler Yapılmalı?

  • Şayet öksürük balgamlı bir öksürükse, netlikle öksürük şurubu kullanmayın. Bu sebepten öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle beraber balgamın sökülüp atılması önemlidir. Öksürürken çocuğunuzu yüzüstü olarak dizinize yatırın, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.
  • Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına destek koyarak dik uyumasını sağlayın. Sümüğün boğazından altlara kayarak tahrişe yol açmasını da yasaklamış olursunuz. Yüzüstü veya yan yatırmak da tahrişi önler.
  • Öksüren çocuğunuzun odasını kesintisiz nemli tutun. Yanında bir çaydanlık su kaynasın. Odayı fazla ısıtmayın.
  • Yatmadan önce çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler verin. Süt salgı oluşumunu artırdığı için 6 aylıktan büyük çocuklara süt vermeyin. 18 aylıktan büyük çocuklar için birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlayacağınız içeceği verebilirsiniz.

Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Karmaşık Çay

Elma kabuğu ve çekirdeği; Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu.Bir dilim de limon..Bunu üşüttüğünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca, ılık ılık çocuğunuza içirin 1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz.

Bal & Zencefil

Büyükler için çocuğunuza kullanmayın bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için yiyin, boğazınıza çok iyi gelir.

Pekmez & Karabiber

İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun ölçüde karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. 1 yaş sonrası

Karmaşık Çay

Okaliptüs, Hatmi çiçeği, Dal tarçın, Nane, Ihlamur, Meyan kökü, İsme çayı, Kekik, Elma kabuğunu karıştırarak, demleme yöntemi çay yapın ve içirin. 1 yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandırılabilir. Daha ufak bebeklerde ise pekmez kullanılabilir.

Bal & Karabiber

1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak verilir.Ardından da süt. Bu yöntem biz büyükler için de etkilidir.1 yaş sonrası

Tereyağ & Pekmez

2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi biraz 1 tatlı kaşığı suyla kaynatın, ılıkken içirin…Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor. 6 ay sonrası için

Karmaşık Çay

Aktarlardan bulunan “Havlıcan” kökü 1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz, elma kabuğu, kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin. 1 yaş sonrası

Ihlamur & Ayva Yaprağı

Ihlamurla ile ayva yaprağı birlikte kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir. 1 yaşından ufak bebekler için

Soğan Kürü 1

1 baş beyaz soğan, 1 çay bardağı toz şeker; Soğan piyazlık doğranır ve çukur bir kaba konur. Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek biçimde dökülür. 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu bıraktığını göreceksiniz. Bu sudan istediğiniz zaman , istediğiniz sıklıkta en az 1 yemek kaşığı içmek gerekir. toz şeker yerine bal da konulabilir

Soğan Kürü 2

Soğanı çektikten sonra cücüğünü rey. Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç.Bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt. Oyduğun kısma bal doldur.bardağa süzüleni verebilirsin.Bu arada bal boşalınca bir kere daha balla doldur.İki kere balın süzülmesi yeterli. Sonra soğanı atabilirsin. Bu ölçüyü bir gün içinde harcayın. 2-3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten.

Turp Kürü

Ufak bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak biçimde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzenlenir. Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır. Ufak bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz. 8-10 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor.

İşte bu suyu kendiniz yada çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz. İçimi balla karmaşık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir dahi. Yalnız alt yukarıya 12 saatte bir içine yeniden bir ölçü bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın. Kasedeki suyu kaşık kaşık içiriyoruz aktıkça. 3-4 gün sonra şayet öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz.

Not: Burada yazılanlar yalnızca öneri niteliğindedir.Teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla insanların yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.