Arı sütü yararları nelerdir? Arı sütü nasıl kullanılır?

18.03.2019
67
Arı sütü yararları nelerdir? Arı sütü nasıl kullanılır?

Çok bedelli bir yiyecek olan arı sütü, tabiatta bulunan tam vitamin, mineral ve maddeleri içinde barındırır. Arı sütünün bereketlerini anlatan Niğde Arıcılar Birlik Başkanı Mustafa Ünal, Türkiye’de arı sütünün kilosunun 10 bin TL’ye satıldığını söyledi.

Arı sütü bedenin esas sistemi olan bağışıklık üzerinde pozitif tesirleri var. Bu süt bedeni tüm hastalıkların yanı sıra kanserli hücrelere karşı da gözetiyor. Bal ile karıştırılıp harcandığında bedenin performansını artırmanın yanı sıra ihtiyarlamaya eğilimli hücreleri de yeniliyor. Bedenin genel işlevlerini kuvvetlendirerek dayanıklılığını artıran arı sütü üzerinde hali hazırda araştırmalar devam ediyor.

Peki Türkiye’de arı sütü ne kadar öğreniliyor, imal ölçüyü yeterli mi? Arı sütünün inanılmaz yararları neler? Mevzuyla alakalı Niğde Arıcılar Birlik Başkanı Mustafa Ünal’dan ehemmiyetli söylemeler geldi. Türkiye’de senelik 3 ton arı sütü imali yapıldığını belirten Ünal, 20 ton arı sütünün ise ithal edildiğine söyledi. Ülkemizde arı sütü yapımının çok az olduğunu belirten Mustafa Ünal şöyle konuştu:

TIPTA KULLANILMAYA BAŞLANDI

“Arı sütü çok bedelli bir mahsul. Yalnızca emekçi arılar, arı sütüyle beslenir. Ana arı da emekçi arı gibi arı sütüyle beslendiği için biz arıcılar için de çok ehemmiyetli bir mahsuldür. Emekçi arı 1 gram arı sütünü yemek suretiyle emekçi arı olur. Ana arı da 3 gram arı sütü yer ve gelişir büyür. Emekçi arımızın ömrü 45 gün, ana arı ise ne kadar arı sütü harcıyorsa ona göre 5 ile 6 sene olur. Biz arıcılar ve arılarımızın can damarı arı sütüdür. Kilosu Türkiye’de 10 bin TL’ye satılıyor. Arı sütü ve polenlere ülkemizde yatırımlar yaparak bunun geliştirilmesi gerekmektedir. Arı mahsullerimizin bugüne kadar yoğunlukla baldan istifade etmek bal üretmek suretiyle sağlığımıza sağlımıza gelecek yararları görüyorduk. Ama şimdi tıp aleminde seçenek tıp da arının tam mahsulleri şu anda kullanılmaya başlandı. Onun için ülkemiz açısından olsun biz arıcılar açısından olsun arı sütü çok ehemmiyetlidir” dedi.

Türkiye’de 8 milyon arı kovanının olduğunu belirten Niğde Arıcılar Birliği Başkanı Ünal şöyle devam etti:

ARI SÜTÜ KREMİ CİLT HASTALIKLARINA İYİ KAZANÇ

“Türkiye’de 8 milyon arı kovanı bulunmaktadır. Şu anda ülkemiz genelinde 55 bin arıcımız bulunuyor. Arı sütünün en çok üretildiği ülke Japonya ve daha sonra ise Ortadoğu ülkeleri gelmektedir. Türkiye’de arı sütü yapımının artırılması için çalışma yürütülmelidir. Arı sütünün insan metabolizmasındaki en büyük yararı, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Mevsim metamorfoz günlerinde insanlarda görülen üst solunum enfeksiyonlarında ve gribal enfeksiyonlarda da tesirini görmekteyiz. Merhem olarak da kullanıldığında insan cildinin hoşlaşması gibi değişik cilt hastalıklarında pozitif tesirleri görülmekte.”

ARI SÜTÜNÜN YARARLARI NELERDİR?

Kapsadığı antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı kuvvetlendirir.

Sporcuların kemik yapısını kuvvetlendirerek yaşanma olasılığı olan eklem ve adale sızılarını önler. Ayrıca ciltlerinde tahriş sonrası enfeksiyon kapma ihtimalini de sıfırlar.

UYUMADAN EVVEL BİR KAŞIK YERSENİZ…

Kan tazyikini dengeleyerek, damar sertleşmesi ve kalp hastalıklarını önler.

Gece uyumadan evvel bir kaşık harcandığında uyku problemini ortadan kaldırır. Aynı zamanda yatarken beden hücrelerinin daha sıhhatli yenilenmesini dayanaklar.

Ciltteki ihtiyarlamaya neden olan hücrelerin yaradılışını yasaklayarak, genç hücrelerin rakamını artırır. Aynı zamanda yara, darbe ve çiziklerin iyileşmesini süratlendirir.

Bedenin hareket mukavemetini arttırır.

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ DAYANAKLAR

Kanda bulunan hasarlı zehirli maddelerin rakamını eksilterek eklemlerde oluşma olasılığı olan ödemleri maniler.

Anne karnındaki bebeğin vücutsal ve zekasal gelişimini dayanaklar.

BAĞIRSAK FAALİYETLERİNİ KUMPASLAR

Mide ve bağırsak faaliyetlerini kumpaslar, sindirimi basitleştirir. Kabızlık ve kabarıklık rahatsızlıkların tehlikelerini eksiltir.

Belleği kuvvetlendirdiği için alzheimer hastalığı tehlikeyi olan şahısların aralıksız harcaması gereken bir besindir.

SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI İYİ GELİYOR

Kullandığınız şampuanın içerisine iki çay kaşığı ilavelerseniz saç dökülmesini yasaklayarak, saçın hacmini artırır.

Arı sütünü bayağı süt ile karıştırarak cildinize losyon olarak da kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.