UA-133710256-1

Antibiyotik yerine propolis teklifi

04.02.2019
43
Antibiyotik yerine propolis teklifi

Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ Fen Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Sevgi Basitli, antibiyotik yerine arılar tarafından üretilen propolis harcanması teklifinde bulundu.

Basitli, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, bal arılarının kovanlarını her türlü riske hastalığa, soğuk ve sıcağa karşı gözetmek için tabiattan topladıkları ve propolis ismi verilen bu karşımın çok zengin içeriğe sahip olduğunu söyledi.

Propolisin içerisinde polifenoller ve bileşenler olduğunu anlatan Basitli, çok yüksek antioksidan kapasitesinin olduğunu vurguladı.

Propolisin her tasaya derman olduğunu ifade eden Basitli, “Propolisin antibiyotik kıymeti var. Piyasada 3 ya da 5 çeşit antibiyotik var, bu antibiyotiklere karşı da mikroplar giderek mukavemet kazanıyor. Belki de gelecek 15-20 sene sonra antibiyotik kullanmayacağız. Ama propolis öyle değil, natürel olduğu için çok iyi bir antibiyotik özelliği taşıyor. Antibiyotik yerine propolis harcanmalıdır.” dedi.

Özellikle meşe propolisinin dünyaca öğrenilen Brezilya’nın kırmızı propolisinden daha bedelli olduğuna dikkat sürükleyen Basitli, ancak bu mahsulün Türkiye’de arıcılar tarafından yeterince bir araya gelmediğine dikkat çekti.

Basitli, propolisin bir hayli tıp alanında kullanıldığını ve kanser hücrelerinin de gelişmesini önlediğini belirtti.

Propolisin bedendeki sıhhatli hücreleri gözetirken, kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğunu vurgulayan Basitli, yan tesirinin ise yok denilecek kadar az olduğunu belirtti.

– “Gribe karşı propolis, bal ve zencefil”

Basitli, özellikle kış aylarında yaygınlaşan grip enfeksiyonlarına karşı, propolis, bal ve zencefil harcanması gerektiğini bildirdi.

Propolisin yeterince tanınmadığı için tüketiminin de az olduğuna değinen Sevgi Basitli, “Özellikle kışın bu aylarda, gripsel enfeksiyonlar çok yaygın. Propolis, bal ve polenli karışımlar bir şifa kaynağı. Özellikle sıcak bir şerbet biçiminde bu üç karışımın içerisine bir ölçü zencefil, birkaç damla limon ve kabuğu şahane bir grip ilacıdır. Gribe karşı antiviral bir ilaç üretebilirsiniz.” diye konuştu.

“Dünyanın bir hayli ülkesinden akdikeni bizi bekliyor”

Türkiye’nin bu anlamda çok zengin olduğunu dile getiren Basitli, gençlerin arıcılığa yönelmesi gerektiğini de söyledi.

Türkiye’de dünyaya yetecek kadar propolis olduğunu, ancak Türkiye’nin şu anda Çin’den propolis aldığını ifade eden Basitli, şunları kaydoldu:

“Oysa dünyada, Çin’den sonra en fazla arı kolonisine sahip ülkeyiz. Ama neden biz üretmiyoruz, birincisi öğrenmiyoruz, ikincisi ise azıcık üşengeciz. Azla kanaat etiyoruz. Tam dünyaya yetecek kadar propolis üretebiliriz biz. Propolisi dışarıdan almayalım, kendimiz üretelim. Şuan arıcılarımız ‘Bunu kime satacağız?’ diye soruyorlar. Yeter ki siz üretin, dünyanın bir hayli ülkesinden akdikeni bizi bekliyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.