Alzheimer Hastalığına Şifa Olan ve Olmayan Gıdalar

10.01.2020
409
Alzheimer Hastalığına Şifa Olan ve Olmayan Gıdalar

Beyni çalıştıran ve sağlıklı kalmasını sağlayan birçok besin ve aktivite olmasına karşılık alzheimer ve demans hastalıklarına fayda sağladıkları hakkında bilgi bulunmamaktadır. Yapılan bir araştırmada MIND diyeti’nin hastalıklara yakalanma riskini azalttığı belirlenmiştir.

Sağlıklı Gıdalar

1. Çilek, yaban mersini ve kızılcık tüketin

Flavonoidler beynimiz için faydalıdır. Binlerce kişi üzerinde 20 yıl süren bir çalışmada meyve olarak çilek tüketenlerin daha az unutkanlık yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Çilek, yaban mersini ve kızılcık tüketirseniz alzheimer olma riskiniz düşmektedir.

2. Yeşil yapraklı sebzeler tüketin

Yeşil yapraklı sebzeler içeriğindeki folat,
Flavonoidler, E vitamini ve karotenoid içerikleri bakımından zengindir. Dolayısıyla alzheimer riskini de düşürmektedir. Öğününizde yeşil yapraklı sebzeler tüketmeyi ihmal etmeyin.

3. Fındık tüketin

Fabrikasyon ürünler yerine E vitamini içeriği yüksek, lif kaynağı ve antioksidan olan fındık tüketebilirsiniz.

4. Zeytinyağı kullanın

Yemeklerinizde ve salatalarınızda doğal sızma zeytinyağını eksik etmeyin. Alzheimer riskini düşürmek ve beyin sağlığınızı korumak için sofralarınızdan eksik etmeyin.

5. Balık tüketin

Balık B6, B12 vitaminleri ve birçok zengin içeriği ile beyin sağlığınız için tüketilmesi gereken besin maddesidir. Yapılan çalışmalarda 65 yaş üstü insanlarda sürekli balık tüketenlerle, balık tüketmeyen yada balık eti yerine kırmızı et tercih edenler arasında yapılan hafıza testinde balık tüketenlerin daha iyi puan aldıkları sonucuna varılmıştır.Bu değerli besini haftada en az bir öğün de olsa sofranızdan eksik etmeyin.

SAĞLIKSIZ GIDALAR

1. Kırmızı eti azaltıp yerine baklagil tüketin

Baklagil tüketimi ile vücudunuza kırmızı etten alabileğiniz proteinleri alabileceğinizi biliyormuydunuz? Uzmanlar kırmızı et tüketimini olabildiğince azaltarak yerine fasülye, mercimek ve soya fasülyesi üketerek protein ihtiyacımızı karşılamamızı öneriyor. Baklagiller içeriklerinde proteinin yanında lif ve B vitaminini de bulundururlar.

2. Tereyağı, peynir ve margarini tüketiminizi sınırda tutun

Süt ürünleri sevenler için zor olsada MIND diyetine göre alzheimer riskini azaltmak için özellikle tam yağlı peynir, margarin ve tereyağı tüketimini azaltın. Bunların yerine doğal sızma zeytinyağı tüketimini arttırabilirsiniz.

3. Şeker ve tuz tüketiminizi azaltın

Alzheimer riskini düşürmek ve beyin sağlığınız için tuz ve şeker kullanımızı elinizden geldiğince azaltmalısınız. Tatlı ve hamur işi ürünlerinin tüketimi diyabete ve kilo almanıza neden olarak vücut ve beyin sağlığını etkilemektedir. Tuz kan basıncını yükselterek felç ve beyin sorunlarına neden olabilmektedir.

Sizinde sağlıklı beslenmek için uyguladığınız beslenme planınız varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.