Alıç sirkesi faydaları ile şaşırtıyor!

25.04.2019
1.054
Alıç sirkesi faydaları ile şaşırtıyor!

Akdiken,meyvesi millet arasında aluç, yemişen diye de öğrenilen hoşlanılan bir gıdadır. Tadı hafif buruk ama tatlı olan akdikenden yapabileceğiniz akdiken sirkesi verimleri ile sanki bir şifacıdır. Sıkça harcanan elma ve üzüm sirkelerinin yanı sıra oldukça lezzetli olan akdiken sirkesinin sıhhatimize verimleri oldukça çoktur. İşte alıçın verimleri nelerdir ve akdiken sirkesi nasıl yapılır? suallerinin yanıtlarını bulabileceğiniz haberimiz…

Akdiken sirkesinin verimlerini bildiğinizde onu mutfağınızdan noksan etmeyeceksiniz. Kalp damar hastalıklarından kolesterole bir hayli sıhhat problemine verimleri olduğu öğrenilen akdiken sirkesi nasıl ve ne kadar harcanmalıdır? İşte akdiken meyvesi sirkesi ve fantastik verimleri…

AKDİKEN SİRKESİNİN VERİMLERİ

 • Akdiken sirkesi, kan dolaşımının sıhhatli bir biçimde devam etmesinde önemli rol oynuyor. Eforlu antioksidan özellikleri bulunan akdiken meyvesinden elde edilen akdiken sirkesi de yeniden eş biçimde antioksidan özellikler gösteriyor. Bu da bedene giren özgür radikallerle baş edebilmemiz için bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği anlamına geliyor. Hal böyle olunca, kuvvetlenen bağışıklık sistemi, kanın arınılmasında ve sıhhatli bir biçimde gezmesinde önemli bir faktör oluşturmuş oluyor.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına tutulma tehlikesini en aza indiriyor. Kanın sıhhatli bir biçimde gezmesine takviyeci olan akdiken sirkesi, bu özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarından tutun da kalp krizi gibi ani ve ciddi büyüyebilen kalp ve damar rahatsızlıklarından koruyor. Damarlarda zaman içinde muhtelif etmenler sebebiyle oluşabilen plakların yaradılışını da en aza indiren akdiken sirkesi yalnızca bu tesiri sebebiyle dahi tm mutfaklarda yerini alması gereken malzemelerden biri sayılıyor.
 • Akdiken sirkesi yüksek tansiyonun ve kolesterolün düşürülmesinde de tesirli oluyor. Yeniden damarlarda oluşan yüksek kan tazyiki sebebiyle ortaya çıkan yüksek tansiyon meselesine karşı yanımızda yer alan akdiken sirkesi, kan dolaşımının sıhhatli bir biçimde devam etmesini sağlayarak damarlarımızı yüksek kan basıncına gözetiyor, kötü kolesterolün dengelenmesini sağlayarak yüksek kolesterol meseleyi yaşayanlara takviyeci oluyor.
 • Beynin sıhhatli bir biçimde çalışmasını destekliyor. Akdiken sirkesi, kan dolaşımına olan tesirleri sayesinde yalnızca kalp ve damar sıhhatini gözetmekle kalmıyor, aynı zamanda beyne gereksinim dinlediği oksijeni de sağlayabildiği için sıhhatli bir biçimde çalışmasında önemli bir rol oynuyor. Bu sayede ileri yaşlarda görülebilecek unutkanlık gibi problemlerin önüne geçerken belleği de kuvvetlendirebildiği söyleniyor.
 • Akdiken sirkesi, gevşetici bir tesir göstererek asaplara iyi geliyor. Bu sayede asap sisteminin sıhhatli bir biçimde işlemesine takviye oluyor. Asap, stres, depresif ruh hali ve bunlara bağlı ortaya çıkabilen uykusuzluk gibi problemlere deva oluyor.
 • Hazımsızlık, mide sızıları gibi sindirim sistemiyle alakalı meselelerin çözümünde tesirli oluyor Sindirim sisteminin de sıhhatli bir biçimde çalışmasına takviye olan akdiken sirkesi, reelinde elma ve üzüm sirkesi gibi bir hayli sirke cinsinde olduğu gibi hazımsızlık ve buna bağlı oluşan mide sızısı, kramp gibi meselelere çözüm olabiliyor. Ancak reflü gibi mide asidine bağlı sıhhat meseleleri olanların kumpaslı olarak akdiken sirkesi kullanmaya karar vermeden evvel kesinlikle hekimlerine danışmaları ve onların teklifleri istikametinde hareket etmeleri büyük önem taşıyor.
 • Akdiken sirkesi, zayıflamaya takviyeci oluyor. Reelinde bildiğiniz gibi bir hayli sirke cinsi, değişik karışımlar halinde değerlendirildiğinde zayıflama mevzusunda takviyeci olabiliyor ama akdiken sirkesi hem eforlu antioksidan özellikler göstermesi, hem tokluk hissi sağlaması hem de kan dolaşımında yarattığı tesirle metabolizmayı süratlendirmesi sayesinde bu cinsler içinde en çok önerilenler arasında bulunuyor. Siz de salatalarınızda ya da hazırladığınız değişik yemeklerde akdiken sirkesine daha çok yer vererek bu yararından yararlanabilirsiniz.
 • Akdiken sirkesi cildin sıhhatle ışıldamasını sağlıyor, sivilcelerden kurtarıyor
 • Son olarak akdiken sirkesinin idrar söktürücü bir tesir oluşturduğunu da söylemeden geçmek olmaz. Akdiken sirkesinin en çok yararlanılan özelliklerinden biri de idrar yolları üzerinde gösterdiği pozitif tesirler. Günlü antioksidan özelliklerini devreye sokarak bedenden yabancı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan akdiken sirkesi, bu sayede idrar söktürücü bir tesir oluşturuyor. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarını da muhtemel olduğunca en aza indiriyor, iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Bu yararının da tesiriyle akdiken sirkesi, bedenin muhtelif yerlerinde oluşabilen ödem ve kabarıklık gibi meselelerin de daha süratli bir biçimde iyileşmesine takviye oluyor.

Eğer ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz ya da gebelik yarıyılındaysanız akdiken sirkesi de dahil olmak üzere hiçbir gıda maddesini verimli diye tedavi emelli olarak kullanmayın, kesinlikle hekiminize danışarak hareket edin.

AKDİKEN SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Akdiken sirkesinin üretimi için lüzumunuz olan malzemeler şöyle:

 • 1,5 kg akdiken
 • 4 litre su
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 çay bardağı üzüm ya da elma sirkesi
 • 5-6 adet nohut

Akdikenleri bol suda yıkayın. Tek tek hakimiyet ederek içinde kurt olanları ayıklayın.

Sirke yapacağınız 5 litrelik kavanozunuzu iyice yıkayıp dezenfekte edin. Akdikenleri içine koyun. Üzerini 4 litre suyla bitirin. Tuz, sirke ve nohutları da ilave edip ağzını pak bir tülbentle kapatın.

Kavanozu güneş almayan bir yere koyup arada hakimiyet ederek 15-20 gün kadar bekletin. Bu zamanda akdikenler yavaş yavaş kavanozun dibine çökecek. Hepsi kavanozun dibine çöktüğünde sirkeniz yenmeye hazırdır.

Bir tülbent takviyesiyle süzün ve bir sırça şişeye aktarın. Bu biçimde uzun vakit gizleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.