UA-133710256-1

Akşam harcarsanız bedeninizde zehre dönüşüyor!

05.03.2019
50
Akşam harcarsanız bedeninizde zehre dönüşüyor!

Günlük yaşamımızda hasarlı olan bir hayli yiyecek akşam saatlerinde alındığında bedenimiz üzerinde hasarları çoğalabiliyor. Bağırsak meseleleri, kilo problemleri, uyku meseleyi yaşamanıza kadar yaşamınızı negatif etkileyebilecek nedenlere neden oluyor. İşte akşam harcarsanız bedeninize hasar verebilecek riskli yiyecekler…

ÇİKOLATA

Gece yediğimiz çikolata yağ olarak bedende depolanır. Özellikle bitter çikolatanın içerisindeki kafein nitelikli uyku geçirmeye mani olabilir. Kapsadığı öteki uyaranlarla birlikte kalp ritmini artırır. Bir parçayla kanaat etmek güç olduğu için fazla ölçüde harcanabilir bu nedenle özellikle gece çikolatadan uzak durulmalı.

HAMUR İŞLERİ

Gece demlenen çayın yanında harcanan hamur işleri anlık mutluluk verebilir, oysaki kana süratli karıştığı için daha çok yemek isteriz ve bu gidişatta da daha çok yağ harcamış, daha yüksek kalori almış oluruz. Özellikle gece yenen hamur işleri midede yanma yaratabilir ve bu da uyku problemlerini ortaya çıkarabilir.

CİPSLER

Cipslerde yağ içeriği yüksektir, yağlı gıdalar gece boyu bireyi rahatsız eder. Alınan fazla kaloriler bel ve etrafında yağlanmaya neden olur ve kalbi tetikler. Bu cins yağlı besinleri özellikle geceleri harcamamak gerekir.

YAĞDA PATLAMIŞ DARI

Patlamış darıda yağ içeriği yüksektir, yağda kavrulmasına ek olarak darı yağ içeriği yüksek bir yiyecek olduğu için yağlanmaya yol açar. Patlamış darılara bol ölçüde tuz atıldığı için bedende ödem ve şişliklerin oluşmasına neden olabilir.

ABUR CUBUR

İşlenmiş hazır yiyeceklerden yalnızca gece değil her zaman sakınmalıyız. Bu cins besinler fazla ölçüde monosodyum glutamat kapsadığı için muhtelif uyku problemlerine yol açar. Ekstra kalori sebebiyle de kilo almaya neden olur.

HAMBURGER VE PİZZALAR

Arkadaş buluşmaları, gece geç saatlere kadar çalışma gibi gidişatlarda karnımız acıkabilir. Bu gidişatı pratik biçimde çözmek için ise hamburger veya pizza sipariş edilir. Oysaki gece uyumadan evvel harcayacağınız pizza ve hamburger gibi yiyecekler yüksek kaloriye sahip oldukları için bedende yağ olarak depolanacaktır. Midedeki natürel asitlerin yapımını artırarak mideyi yakar ve gece boyu tedirgin bir uyku yatmanız neden olur.

KAHVE

İçeriğindeki yoğun kafein sebebiyle gece harcanan kahveler kalp ritmini artıracağı gibi, ekstra enerji verirve gece uyku problemleri yaşamanıza neden olur. Bu vaziyet yalnızca uykuyu değil ertesi günkü ruh halini de etkiler.

ŞERBETLİ TATLILAR

Harcanan yoğun şekerli şerbet fazla kalori alımına ve kan şekerinin kumpassız yükselmesine neden olur. Gece harcanan şerbetli tatlıların karşılaması daha güçtür. Kilo olarak mutasyonu ise kaçınılmazdır.

MAKARNA

Makarna, akşamın pratik yemeği olarak hazırlanan yemeklerinden biridir. Yoğun karbonhidrat barındırdığı için kilo çoğalışını süratlendiren bir gıdadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.