Ağlamanın Vücuda Olan Faydasını Biliyor musunuz ? İşte 5 Faydası

18.10.2019
5.116
Ağlamanın Vücuda Olan Faydasını Biliyor musunuz ? İşte 5 Faydası

ABD’deki kadınlar ayda yaklaşık 4 kez ağlarken, erkekler verilere göre ayda yaklaşık 2 kez gözyaşı döktüler . Ancak, toplum sıklıkla ağlamayı zayıflık belirtisi olarak görür. Fakat ağlamaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, gözyaşlarınızı geri çekmeyin. Gerçekten de düşündüğümüzden daha fazla sağlık yararı var.

1. Stres

Bir 2014 çalışma ağlayan insanlar stresli zamanlarda rahatlamanıza yardımcı olabileceğini saptadık. Ağlamanın sonuçları hemen değildir ve vücudun gevşemeye başlaması birkaç dakika alabilir.

Araştırmacılara göre, ağlama parasempatik sinir sistemini (PNS) aktive ediyor. Aktive edildiğinde, PNS’nin beyinde sakinleştirici bir etkisi vardır.

2. Kan basıncı

Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, demans ve hatta böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Fakat iyi haber şu ki, birkaç araştırmaya göre , ağlamak sadece kan basıncını düşürmekle kalmıyor, kontrol altında tutuyor, ama yoğun bir ağlama seansı da nabzı sabitleyebiliyor.

3. Toksinlerin birikimi

Ağlarken gözlerinizden akan gözyaşları, duman ve toz gibi döküntüleri gözlerden temizleyebilir . Ayrıca, ağladığımız zaman gözyaşlarımız vücutta stres nedeniyle biriken toksinleri atıyor. Toksinlerin bu şekilde uzaklaştırılması, vücuttaki kortizol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olarak daha hafif bir ruh hali sağlar. Bu nedenle, iyi bir ağlama oturumundan sonra ağırlığın ortadan kalktığını hissetmememiz şaşırtıcı değildir.

4. Ruh hali

Davranışınızın neden agresif hale geldiğini merak ediyorsanız ve son zamanlarda endişeli ve sinirlenmeye devam ediyorsanız, kesin bir cevap olamayacağını bilmelisiniz. Çeşitli nedenlerden dolayı ruh hali değişimleri olabilir. Bu nedenlerden biri, vücutta manganez birikimidir .

Ağladığımızda, bu fazla manganez gözyaşlarımızla birlikte vücuttan akar. Bu vücuttaki konsantrasyonunu azaltır ve sonuç olarak sakin ve odaklanmış hissetmenizi sağlar.

5. Ağrı

Fiziksel acı çekerken birkaç gözyaşı genellikle istemsiz bir şekilde yayılır. Bu, vücudun ağrı hissini azaltma yöntemidir. Araştırmalar, kendi kendine yatıştırıcı olmanın yanı sıra duygusal gözyaşı dökmenin oksitosin ve endorfin salgıladığını da buldu. Bu kimyasallar insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve ayrıca hem fiziksel hem de duygusal acıyı hafifletebilir.

Acı ve mutluluk yüzünden gözyaşlarının dökülebileceğini unutmayın. Sık sık ağlıyor musun? Daha sonra rahatlamış hissediyor musunuz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.