Ağız kuruluğu çekiyorsanız, işte size yardım etmenin 7 yolu

10.09.2019
1.018
Ağız kuruluğu çekiyorsanız, işte size yardım etmenin 7 yolu

Hiç kimse kuru ağzın tükürük eksikliğini fark etmeye başlayana kadar bir sorun olduğunu düşünmez. Bu durumun tıbbi adı xerostomia’dır . Yaygın bir semptomdur ve normalde belirli ilaç türlerini almanın bir yan etkisidir. Ancak diş koşullarının bir sonucu olabilir, bu yüzden tedaviyi bırakmayın, çünkü tükürük gıda ve bakteri ağzınızı temizler ve sindirim sürecinin bir parçası olarak işlev görür.

Şifalı Tarifler, kuru ağzın neyi işaretleyebileceğini ve nemli kalmasını sağlamanın yollarını buldu.

Ağız kuruluğunun nedenleri ve sinyalleri

1- Her şeyden önce, xerostomia stres ve dehidrasyon nedeniyle olabilir. Tükürük bezleriniz bu durumlarda yeterince tükürük üretmeyi durdurabilir.
2- İstatistiklere göre , kserostomiye neden olabilecek 400 reçeteli ilaç vardır. İlacınız için yan etkileri kontrol edin. Örneğin, ağrı kesici ve antidepresanlar sıklıkla bu yan etkiye sahiptir.
3- Xerostomia, boşluklar gibi bir sorun olduğunu işaret edebilir . Yeterli tükürüğünüz olmadığında, ağzınızdaki asitleri nötralize edemez ve yiyecekleri ve bakterileri temizleyemezsiniz.
4- Ağız kuruluğu bir mantar enfeksiyonu ve kandidiyazis sinyali olabilir . Ağız kokusu ve yutma ile ilgili zorluklar yaşayabilirsiniz.
5- Tükürük bezlerine tükürük salgılamasını söyleyen sinire zarar verebilirsiniz .

Bu sorunla karşılaştıysanız, ağzınıza bakmak için kullanabileceğiniz bazı çözümler vardır:

1. Bol su için

Dehidrasyon, ağız kuruluğunun yaygın bir nedenidir. Doktorlar günde 8, 8 ons bardak su içmeyi öneriyorlar . Bu yaklaşık 2 litre sudur.

2. Kafeinli içeceklerden kaçının

Kahve içtikten sonra, gün boyunca daha susamış olabileceğinizi fark ettiniz mi? Kafeinli içeceklerden kaçının , çünkü kafein sıvı kaybına neden olan bir diüretiktir. Kahve ve çay, ağız kuruluğu sorununu daha da kötüleştirebilir.

3. Ekşi yiyecek ve limon yiyin

Ekşi yiyecekler tükürük bezlerini uyarır. Örneğin bir bardak suya yarım limon sıkmak, mükemmel bir çözümdür. Ancak buna dikkat edin, çünkü limonun asidi dişlerinize emayeye zarar verebilir.

4. Tütün ürünlerini kullanmaktan kaçının

Tütün , özellikle ilacı aynı anda alırsanız tükürük üretimini azaltabilir. Ayrıca, sigaradaki katran tükürük bezlerinizi tahriş edebilir.

5. Şekersiz şeker bir parça emmek

Şekersiz bir şekeri em . Size kısa süreli rahatlama sağlayacaktır. Her zaman oyuklara neden olabilen normal bir şekerlemeden daha iyidir.

6. kuru dudakları koruyun

Dudaklarınız için nemlendirici bir balsam veya ruj kullanın . Kuru dudaklar, kserostominiz varsa hemen hemen her zaman daha fazla rahatsızlığa neden olur.

7. İyi ağız hijyeni sağlamak

Ağız hijyeninize dikkat edin . Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın, oral bir durulama kullanın, şekersiz sakız çiğneyin ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.

Hiç ağız kuruluğu oldu mu? Nasıl tedavi ettiniz? Yazımızın ilginizi çekmesi durumunda aşağıdaki yorumunuzu bırakın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.