Acı Sevenlere Kötü Haber

16.07.2019
325
Acı Sevenlere Kötü Haber

Gün içerisinde tüketilen bazı besinler farkında olmadan vücudumuza zarar verebiliyor. Kahvaltıda yediğimiz domates, bir parça peynir, içtiğimiz çay midemize zarar verebilir. Bazı besinlerin asitleri yüksek ve bundan dolayı midede ekşimeye, reflüye ve diğer hastalıklara sebep olabilir.

Acılı yemekler ve çorbalar

Acılı yemekler ve çorbalar mide rahatsızlığını tetikler başlıca unsurlardan biridir. Bu besinlerin tüketimine özellikle dikkat edilmelidir.

Kafeinli içecekler

Kafeinli ve enerji veren içeceklerin tümü mide yanmasına ve reflüye sebep oluyor. Aynı zamanda yemek borusunu da tahriş ediyor.

Turunçgiller ve meyve suları

Limonun pH ı 2.2 — 2.4, greyfurtun 3.0 — 3.7, portakalın 3.0 — 4.0 tür. Eğer midenizin yanmasını istemiyorsanız asiti yüksek bu meyveleri tüketmekten kaçınmalısınız.

Nane

Nane çayı içmek veya sakız çiğnemek mideyi yatıştırdığını düşünsek de bu düşünce yanlıştır. Nanenin asit miktarı yüksektir ve bu da midede rahatsızlıklara sebep oluyor.

Soğan ve Sarımsak

Genel olarak reflüsü olan bir kişiye soğan ve sarımsak tüketimi yasaklanıyor. Fazla tüketildiğinde karın ağrısı yapıyor ve reflüye sebep oluyor.

Domates

Özellikle salataların olmazsa olmazı domatesi ne kadar çok sevsek de asit miktarı 4.3 — 4.9 olmasından dolayı domates tüketimine dikkat etmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.