8 Natürel Mahsulün Karanlık Suratı

29.03.2019
78
8 Natürel Mahsulün Karanlık Suratı

Çoğu natürel mahsulün birden fazla verimi vardır. Fakat her alanda natürel mahsullere müracaat etmek her zaman çok iyi bir fikir olmayabilir. Bahsedeceğimiz natürel mahsullerin karanlık suratını keşfedin.

Natürel mahsullerin pek çok yararı olduğu apaçıktır. Fakat bu karanlık suratlarının olmadığı anlamına gelmiyor. İnsan olarak her şeye çok seri güvendiğimiz için kusur yapmamız banaldir; bu nedenden dolayı kullanacağımız ya da harcayacağımız mahsullerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmamız ehemmiyetlidir. Bu yazımızda sizlerle 8 natürel mahsulün pek de avantajlı olmayan güzergahlarını paylaşacağız.

8 Natürel Mahsulün Karanlık Suratı

1. Buz

Fazla düşük ya da fazla yüksek sıcaklıklar verimli değildir. Çoğu insan buzun cilt bakımı için verimli olduğunu düşünürler bunun nedeni esas olarak gözenekleri kapatmasıdır. Fakat uzmanlar fazla uçlardaki sıcaklıklara maruz kalınmasını önermezler.

Cildinize buz uygulamanın karanlık suratı, cildi kurutması ve cildin natürel yağ katmanını atayarak çatlamasına neden olmasıdır.

Buzu doğrudan cilde uygulamamanın en ehemmiyetli nedenlerinden biri buzun fazla soğuğunun alt teni yaralayıp kızarıklığa neden olma ihtimalidir.

Buzun soğuğu cildinizi pürüzsüz ve sıhhatli kılmaz. Öte yandan, sızıyı dindirmek ve enflamasyonu eksiltmek için şahane bir maddedir. Fakat, cildinize devamlı olarak buz uygularsanız gözenekleriniz küçülebilir ve bozukluklar yok olabilir. Bu öteki mahsullerin tesirini eksiltebilir ya da tesirlerinin görülmesine mani olabilir.

Hatasız bir cilde kavuşmak sadece buz ile değil, cilt tipinizi tanımlamanız, dış etmenlerin farkında olmanız ve kan dolaşımınızı artırmaya çalışmanız ile mümkündür.

2. Zeytinyağı

Sıradaki natürel mahsulümüz olan zeytinyağının pek çok yararı vardır fakat bununla beraber karanlık bir suratı da vardır. Doğrudan cildinize ya da saçınıza uygularken dikkatli olmalısınız.

Neden mi?

İster inanın ister inanmayın, zeytinyağı yağ yapımını artırabilir ve lekelerin duşta çıkmasını güçleştirebilir. Öte yandan, iltihaplı sivilceye yatkın ciltler için hasarlı olabilir.

3. Aloe vera

Aloe vera kozmetik ve beden bakımı sektöründe kullanılan en popüler nebatlarından biridir. Fakat bu nebat aynı zamanda hasar da verebilir. Bunun dışında, şahane bir nemlendiricidir.

Ne yazık ki, aloe verayı cildinize doğrudan uygular ve güneşe çıkarsanız, alt teninizin daha basit yanmasına ön ayak olabilirsiniz.

Öte yandan, aloe vera kist yaradılışını ve tende leke birikimini artırabilir. Bu, özellikle iltihaplı sivilceye yatkın bir cilde sahip olanlarda daha net görülür. Bu natürel mahsulün iyileştirici özellikleri olduğu doğrudur fakat bu her cilt tipinde gelişigüzel kullanılabileceği anlamına gelmiyor.

4. Narenciye

Sıradaki natürel mahsulümüz narenciye ailesinden limonu doğrudan cildinize sürmeniz, lüzumlu tedbirleri almadığınız takdirde, negatif tesirlere neden olacaktır. Ayrıca narenciyeleri seyreltmeden kullanırsanız, cildiniz tahriş edebilir ve uyguladıktan hemen sonra güneşe çıkarsanız yeni kirlere neden olabilirler.

Cilde verimli olması için narenciyeleri su ile seyreltmelisiniz.
Narenciyeleri geceleri cildiniz güneş ışığına maruz kalmıyorken uygulamalısınız. Aksi takdirde cildinizde daha kötü kirler vazgeçebilir. Bu, cilt bakımı için narenciye kullanmanın karanlık yüzüdür.

5. Tuz

Tuz cildi ölü tenlerden çok iyi bir biçimde temizletse de, aynı zamanda cildiniz için fazla yıprandırıcı bir madde olduğu için dikkatli olmalısınız. Ciltteki ölü tenlerden tuz takviyesiyle kurtulmanın tahriş ve enfeksiyona neden olan mikro lezyonlara neden olduğu kanıtlanmıştır.

Bu nedenden dolayı, tuz yerine çekilmiş kahve ya da toz şeker kullanmak daha iyi olacaktır.

6. Domates

Genellikle cildinize domates sürmenizin bereketlerinden laf ederiz fakat işin doğrusu bu meyvenin karanlık bir suratı da vardır. Domatesin asiditesi oldukça fazladır. Bundan dolayı, cildinizin pH balansı için fazla dargın olabilir.

Bu natürel mahsulden yararlanmanın doğru yolu asiditesini düşüren yoğurt gibi maddelerle karıştırılmasıdır.

7. Badem Yağı

Badem yağı kozmetik mahsulleri arasındaki en fazla özelliğe sahip yağlardandır. Çatlaklardan kurtulmak, cildinizi ıslatmak, saçınızı onarmak vb. için kullanabilirsiniz fakat bu natürel mahsulün karanlık bir suratı da vardır.

Öncelikle badem yağını gün içerisinde kullanmamalısınız zira cildinizde kir vazgeçebilir. Ayrıca yağlı ya da hatasız ciltler için de önerilmez.

8. Kuşburnu

Kuşburnu yağının iyileştirici ve yenileyici özellikleri vardır. Fakat iltihaplı sivilce yaralarını yok etmek için iyi olmadığından kullanırken çok dikkatli olmalısınız.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa, ki genellikle yağlı ciltler iltihaplı sivilceye meyilli olurlar, kuşburnu yağı ters bir tesir yaratarak daha fazla kirin oluşmasına neden olabilir.

Cildiniz yağlıysa ve iltihaplı sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız, cocoba yağı ve C vitaminli mahsuller kullanın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.