UA-133710256-1

5 gün içinde şekeri vazgeçmek için ipuçları

07.02.2019
125
5 gün içinde şekeri vazgeçmek için ipuçları

Şekerden uzak durmak, büyük minik demeden herkesin edinmesi gereken bir alışkanlık. Yalnızca bu yiyeceği çok harcayanlar değil, herkes şekeri vazgeçmeli. Şayet siz de yaşamınızdan şekeri çıkarmak istiyor ama nasıl yapacağınızı öğrenmiyorsanız tekliflerimize göz atmanızda fayda var. Sayacağımız kolay ama tesirli yollar ile şekeri yalnızca 5 günde vazgeçebilirsiniz!

GÜNDE YALNIZCA 6 ÇAY KAŞIĞI ŞEKER

Stresli ya da mutsuz olduğunuzda tatlı ile iyileşiyor, yemeklerden sonra tatlı yemek istiyor, gecenin geç saatlerinizde canınız şekerli yiyecekler sürüklüyor, çaydan kahveden şeker olmadan neşe almıyor musunuz? Hiç şekere bağımlı hale gelebileceğinizi düşündünüz mü? Hakikatinde pek çoğumuz öyleyiz.

Dünya Sağlık Teşkilatı, insan bedeninin günde yalnızca 6 çay kaşığı şekere lüzumu olduğunu söylüyor. Ancak yapılan araştırmalara göre çoğumuz günde 22 çay kaşığı şeker harcıyoruz. Peki şekerden uzaklaşmak için neler yapmalı? İşte size şekeri 5 günde vazgeçtirecek ipuçları…

POZİTİF OLUN

Şekerden uzak kalmak, bundan sonra lezzetli şeyler yemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Unutmayın, bunu daha sıhhatli olmak ismine yapıyorsunuz.

MUTFAK RAFLARINI BOŞALTIN

Şekersiz hayat maksadınıza erişmek için atacağınız bir sonraki adım, mutfak raflarınızdan şekeri çıkarmak olmalı. Şeker yüklü gıdalara değmemenizi yasaklamanın tek yolu bu.
Öte yandan hazır besinlerdeki görünmez şekerlerden de uzak durun. Buzdolabınızda birkaç meyve bulundurun. Çikolata, hazır meyve suları, bisküviler, kahvaltılık gevreklerden kurtulun.

HAYIR DEMEYİ BİLİN

Aklınızda sizi aldatmaya çalışan sese “Hayır” demeyi bilin. Etrafınızda size ikram edilen şekerli atıştırmalıkları da zarifçe yalanlayın. Çantanızda ham badem, ham fındık, hurma gibi atıştırmalıklar bulundurun. Şeker lüzumunuzu bu stil sıhhatli yiyeceklerle karşılayın.

KONUTTA YEMEK PİŞİRİN

Dışarıdaki besinlerden sakınarak şeker tüketimini eksiltebilirsiniz. Çoğu lokanta, yemeğin tadını ve rengini artırmak için muhtelif biçimlerde şeker ve tuz ilaveler. Bu sebeple, şekerden bırakmanın en iyi yollarından biri, yemeklerinizi konutta pişirmek ve rastgele bir şekilde şeker kapsamayan malzemeler kullanmaktır.

SEBZELERE AĞIRLIK VERİN

Sebzeler vitamin, mineral ve lif bakımından zengindir. Sebze ağırlıklı beslenmek sizi daha uzun vakit tok yakalayacak ve şeker lüzumunuzu karşılayacaktır.

ETİKETLERİ OKUYUN

Marketlerde satılan ambalajlanmış yiyecekler, yüksek oranda şeker kapsar. Bunlara perhiz mahsuller de dahil. Alışveriş yaparken yafta okuma alışkanlığı edinir ve şeker oranı az olan mahsulleri alırsanız takribî % 50 daha az şeker tüketebilirsiniz.

SU HER DAİM SU!

Son ve en ehemmiyetli adım bedeninizdeki şekeri atmak için bol ölçüde su içmek. Su içmek hepimizin bildiği gibi kilo vermeye, cilt meselelerini eksiltmeye ve beyin işlevlerini iyileştirmeye destekçi olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.