40 yaş üstü erkekler için 5 süper besin

07.04.2019
115
40 yaş üstü erkekler için 5 süper besin

Şayet 40 yaşın üzerinde bir erkekseniz, bedeninizde bulunan hormonlar yavaşlamaya başlamış ve ihtiyarlama sürecinden dolayı bazı farklılıklar göstermeye başlamıştır. Bu süreci desteklemenin en iyi yolu sıhhatli gıdalardan geçiyor. Hem metabolizmanızı hem de cinsel yaşamınızı destekleyecek 5 süper gıdayı sizinle hisseleştik. Bu besinler, sıhhatinize büyük katkı sağlayacaktır.

Yeşil çay

Yeşil çay, erkeklerin hormonlarını tertip etmede dayanakçı olan en iyi çaylardan biridir. Özellikle metabolizmanın iyi çalışmasını ve kilo vermeyi sağlar. Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde bedendeki yağ kaybını süratlendirir. Beyin ve kalp sıhhatini dayanaklar. Bu surattan 40 yaş üstü erkeklerin kesinlikle perhiz listesine ilave etmesi gereken çaylardan biridir.

Domates

Düzenli olarak yiyebileceğiniz en iyi gıdalardan biri de domatestir. Özellikle domates sosu, salça ve çorba olarak kullanabileceğiniz domates, antioksidan ve likopen açısından oldukça zengindir. Araştırmalara göre prostat sıhhatini geliştirmek için bir hayli çalışmada likopen bulunmuştur. Domateslerdeki likopen, prostat kanseri tehlikesinin eksilmesine dayanakçı olur. Yüksek C vitamini kapsayan domates, natürel kanser öldürücüsü olarak öğrenilir. Bunun dışında kalori olarak çok az ölçüye sahiptir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeleri artık herkes harcaması gerektiğini öğreniyor ancak 40 yaş üstü erkekler bu noktada daha fazla yeşil yapraklı sebze yemesi gerekiyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, beyniniz, kalbiniz, sindirim sisteminiz, kemikler ve cinsel sıhhatiniz için bir hayli fayda sağlar. Bu sebzeler kalsiyum açısından yüksektir ve kemik sıhhati açısından oldukça ehemmiyetlidir. Bu noktada yeşillikleri harcarken, brokoli, roka, brüksel lahanası ve lahana olduğundan emin olun. Bu sebzeler özellikle 40 yaş üstü erkekler için büyük ehemmiyet taşır.

Balık

Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan balıklar, her erkeğin tabağında bulunması gerekiyor. Sardalye, uskumru, somon, ringa balığı, hamsi ve ton balığı gibi balıklar erkeklerin beyni, kalbi ve prostat sıhhati açısından oldukça bereketlidir. Balık prostat açısından en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. Araştırmalara göre balıkta bulunan bir bileşenin prostat kanserinin dağılmasını durdurabileceğini ortaya koymuştur. Prostat ve cinsel sıhhat için ehemmiyetli olan omega-3 yağ asitleri ve çinko bakımından yüksektir. Özellikle alzheimer hastalığının yaradılışını engeller.

Sıhhatlı yağlar

Balıklara ek olarak, nebat bazlı yağlara da gereksinimimiz vardır. Özellikle fındık, avokado, zeytin ve zeytinyağı gibi yiyecekler kalp sıhhatini büyük oranda destekliyor. Sıhhatlı yağlar hem prostat hem de irinle gayret eder. Kalp sıhhatinizi iyileştirmenin yanı sıra, cinsel sıhhatinizi ve erektil işlevinizi de arttırır.

Bu listedeki gıdalar, prostat sıhhati, kalp sıhhati ve sıhhatli ihtiyarlama için kabul edilen Akdeniz perhizinin bir parçası olarak görülür. Fakat bu besinlerin yanında işlenmiş besinlerden ve şekerden uzak durmanız gerekir. Yaşam stilinizde bu minik uyarlamaları yapmak, bedeninizin değişen gereksinimlerini karşılayabilir ve 40 yaşından sonra uzun seneler süresince sıhhatli olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.