3 Gün Oruç Tutarsanız Vücudunuza Neler Olabilir

02.02.2022
1.264
3 Gün Oruç Tutarsanız Vücudunuza Neler Olabilir

Bazı bilim adamları günde 3 ana yemek ve 3 ara öğün yemeyi tavsiye ederken, diğerleri hiç yememeyi tavsiye ediyor. Paniğe kapılmadan önce bizi dinleyin: bu bir açlık görevi değil. Aslında oruç, insanlık tarihinin en eski uygulamalarından biridir. Örneğin, orucun terapötik kullanımı, Yunan hekim Hipokrat’ın belirli hastalık semptomları gösteren hastalar için orucu tavsiye ettiği en az MÖ beşinci yüzyıla kadar uzanır.

Belli bir süre su dışında hiçbir şey yiyip içmekten kaçınmanın reklamını yapan birçok diyet var. Ve biz Aydınlık’ta 3 günlük oruçtan sonra vücuda ne olduğunu araştırmak istedik.

1. Hücreleriniz daha hızlı kendini yenileyebilir.

Bir yetişkinin derisi yaklaşık 2 metrekarelik bir alanı kaplar ve toplam vücut ağırlığının yaklaşık %20’sini oluşturur. Su orucu cilt hücrelerinin kendini yenilemesini tetikler. Araştırmacılar , sürecin 18-20 saat aç kaldıktan sonra başladığını ve 48-72 saat sonra zirveye ulaştığını öne sürüyorlar. Ayrıca hücre yenilenme süreci Alzheimer ve kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayabilir.

2. Tansiyonunuzu düşürebilir

Sadece su ile oruç tutmak , modern dünyanın muzdarip olduğu en ciddi hastalıklardan biri olan kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Oruç, tıbbi gözetim altında oruç tuttuklarında sınırda yüksek tansiyonu olan kişilerde bile umut verici sonuçlar gösteriyor.

3. Metabolizmanızı hızlandırabilir

İnsülin ve leptin hormonları vücudun metabolizmasında çok önemli roller oynar . İnsülin, besin maddelerinin kan dolaşımından depolanmasına yardımcı olurken, leptin bir dolgunluk hormonu görevi görür. Araştırmalar , su orucunun vücudunuzu bu hormonlara karşı daha duyarlı hale getirebileceğini gösteriyor. Daha yüksek bir hassasiyet seviyesi, bu hormonların etkinliğini arttırır, bu da vücudunuzun kan şekerini azaltabileceği ve obeziteyi önleyebileceği anlamına gelir.

4. Bazı kronik hastalıkları önleyebilir

Su orucunun diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere kronik hastalık riskini azalttığı düşünülmektedir . Ek olarak, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar , su orucunun kanser hücresi büyümesine dahil olan genleri baskılayabileceğini düşündürmektedir. Bu da kemoterapiyi daha etkili hale getirebilir.

5. Beyin fonksiyonunu artırabilir

Oruç , ilk olarak 2000 yıldan daha uzun bir süre önce epilepsi tedavisi olarak reçete edildi. Ayrıca araştırmalar , oruç tutmanın zihni temizlemeye ve duyuları yeniden şarj etmeye yardımcı olurken aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da uyardığını gösteriyor. Ayrıca oruç tutmak bilişsel işlevi iyileştirebilir, yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi durdurabilir, nörodejenerasyonu azaltabilir, beyin hasarını azaltabilir ve felçten sonra işlevsel iyileşmeyi iyileştirebilir.

6. Biraz kilo verebilirsiniz

Oruçla ilgili en yaygın fayda kilo kaybıdır. Kilo kaybı , vücudunuz tok bir durumdan aç bir duruma geçtiğinde gerçekleşir. Enerji için yakacak yiyecek olmadan, vücudunuz koşmaya devam etmek için vücut yağını (depolanmış yakıt) yakmaya başlar. 24 saatlik bir oruç gününde, su ağırlığı değil, yaklaşık üçte bir veya yarım kilo yağ kaybedersiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.