26 sene sonra karnından böyle çıkarıldı

14.02.2019
98
26 sene sonra karnından böyle çıkarıldı

Konya’da, doğduğu sene bedenine batan 15 santimetre uzunluğunda iğneyle 26 sene yaşayan bayan, operasyonla sıhhatine kavuştu.

Üç çocuk annesi 26 yaşındaki Raziye Çalışkan, 15 yaşındayken karın sızısı ve ateşlenme şikayetiyle ailesi tarafından sağlık kurumuna götürüldü. Hekimler çekilen filmde hastanın karın bölgesinde 15 santimetre uzunluğunda bir iğne tespit etti. Bir hafta sonra operasyona alınan Çalışkan’ın bedenindeki iğne yerinden kaydığı için çıkarılamadı. Galibiyetsiz geçen harekâtın ardından çekilen filmde, iğnenin hastanın sağ böbrek ile kalın ve ince bağırsağa yakın yerde olması sebebiyle yeni bir harekât yapılamadı.

Çalışkan’ın şikayetleri, evlenip üçüncü çocuğunu doğurduktan sonra çoğalmaya başladı. Günlük işlerini yapamamaya başlayınca tekerrür sağlık kurumuna giden Çalışkan, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi ve takımının zaferli işlemiyle iğneden kurtuldu. Arazi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, hastanın bedenine batan iğnenin hayati bir bölgede olduğunu söyledi.

HAREKÂT BİR SAAT SÜRDÜ

İğnenin zamanla hastanın hayat niteliğini etkilediğini ifade eden Arazi, “Bu iğne çok riskli bir yerdeydi. Sağ böbreğe yakın bir yerle, ince ve kalın bağırsak arasında duruyordu. Operasyondan evvel 15 santimetre uzunluğundaki iğneyi çıkarmak için bir tasarılama yaptık. Değişik uzuvlara hasar vermeden bir saat süren harekâtın ardından çıkarmayı muvaffak olduk.” diye konuştu. Arazi, Çalışkan’ı birkaç gün içerisinde sağlık kurumundan taburcu etmeyi tasarladıklarını ifade etti.

ÇOCUKKEN BULGULARINI SEZMEYE BAŞLADI

Raziye Çalışkan da reelleştirilen işlemle iğneden kurtulduğunu dile getirerek, “Çok mutluyum. İğne, hatıra olsun diye annemde kalacak.” dedi. Hastanın annesi Ayşe Ertaş 63 kızı doğduğu sene Hadim ilçesinde yaşadıklarını, iğnenin yaylaya göç sırasında batmış olabileceğini belirterek, şunları söyledi: “Kızım doğduğu sene karın bölgesinde ufak bir yara vardı fakat iyileşince önem vermedik. Köyde yaşadığımız için olanağımız da yoktu. Kızım ortaokula başladığında Konya’da yaşamaya başladık. O zamana kadar bir rahatsızlığı olmadı. Daha sonra muhtelif rahatsızlıkları olmaya başladı. Sonunda kızımın bedeninde 26 yıldır duran iğne çıkarıldı. Öğretmenlerimizden Allah razı olsun.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.