256 Yaşındaki Adam Hayata Veda Etmeden Önce Şok Edici Sırrını Anlattı

19.12.2019
74.892
256 Yaşındaki Adam Hayata Veda Etmeden Önce Şok Edici Sırrını Anlattı

Çinli dövüş sporu sanatları ustası ve uzun hayat analisti olarak ün salan Li Ching-Yuen’i tanıyor musunuz?

Mucizevi ama gerçek. Çinli Li Ching-Yuen’in 256 yaşında can verdiği iddia ediliyor. Üstelik bu iddia dünyanın en prestijli gazetesi olan Time’da dahi yer buldu. Gazete Yuen’in 256 yaşına kadar yaşamasının gizeminin ‘Köpek – güvercin – kablumbağa’ üçlüsünde olduğunu yazdı.

Çinli bir bitki bilimci, dövüş sporcusu ve strateji olan Li Ching-Yuen, 1736’da doğduğunu söylese de kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre 1933 senesinde can verdiğinde ya 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı.

‘Li Ching-Yuen 1677’de Chyi Jiang Hsie, Szechuan köyünde doğmuş olması gerekiyor. Yaşamının çoğunu dağların eteklerinde bitkiler toplayarak ve uzun hayatın gizemlerini inceleyerek geçirdi.

1748 yılında 71 yaşındayken Çin ordusuna dövüş hocası ve strateji danışmanı olarak katılmak üzere Kai Hsien’e taşındı. 1927’de kendisi komutan Yang Sen tarafından davet edildi. Komutan yaşına karşın onun gençliğinden, eforundan ve mertliğinden oldukça etkilenmişti.”

Eve döndükten bir sene sonra can verdi. Kimileri onun doğal nedenler yüzünden can verdiğini söylese de kimileri dostları can vermeden önce ‘Bu dünyada yapmam gereken herşeyi yaptım. Artık eve gidiyorum’ dediğini iddia ediyor.

Uzun hayatın sırrı sorulduğunda Akılda Li’nin yanıtı her zaman şunlardı:

  • Temiz bir kalbin olsun
  • Bir kaplumbağa gibi otur
  • Bir güvercin kadar yaşam dolu yürü
  • Bir köpek gibi uyu.

İşte dünyada en uzun süre yaşamış insanlar ve verdiği öğütler..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.